09 Temmuz 2017

"OUTDOOR PAZARI HER YIL YÜZDE 30 BÜYÜYOR"

Olgar Şirketler Grubu, spor perakendeciliğinin Türkiye'deki önemli isimlerinden… Açtığı mağazalar ve temsil ettiği markalarla Türkiye’de extreme sporların gelişmesini ve outdoor giyim trendinin yaygınlaşmasını hedefleyen grup, yatırımlarına bu yıl da devam ediyor. 1989’dan bu yana sektörde yer alan grubun, gelinen noktada 33 SPX, 5 Vault (multi-brand ayakkabı mağazası), 1 Jack Wolfskin ve 1 Routefield mağazası bulunuyor. Olgar, 2017 yılının sonuna kadar yurtiçi ve yurtdışı dâhil olmak üzere 10 mağaza daha açarak toplamda 50 mağazaya ulaşmayı hedefliyor.
Outdoor pazarının her yıl yaklaşık yüzde 20 - 30 büyüdüğünü vurgulayan Olgar Şirketler Grubu CEO'su Orkun Olgar, “İnsanlar yoğun şehir yaşamından kaçmak istiyor. İster dağlara, ister denize, isterse ormana olsun, küçük kaçamaklar insanlara nefes aldırıyor” dedi. Bu aşamada doğru teçhizatın kullanılmasının önem taşıdığını belirten Olgar, “Mesela, ormana gidiyorsanız yağmur yağdığında vücudunuzun ve ayaklarınızın kuru kalması şart. Dağlara kaymaya gittiğinizde soğuktan korunurken vücudunuzdaki terin dışarı atılması gerek” diye konuştu. Olgar, şöyle devam etti: “İşte bu imkânları sağlayacak ürünlerin en teknik modellerini tek çatı altında SPX mağazalarında bulabiliyorsunuz. Ayrıca insanlar teknik ürünlerin konforunu ve pratikliğini yaşadıkları için bu ürünleri artık şehir hayatlarında da kullanmaya başladılar ve bu yepyeni bir kategorinin doğmasına sebep oldu. Biz buna ‘şehirli outdoor’ diyoruz.”

Yeni mağazalar açacak

SPX markasıyla yaşattığı mağazacılık deneyimini farklı bir boyuta taşımayı hedeflediklerini anlatan Orkun Olgar, şu bilgileri verdi: “2016’nın başında Seyrantepe’de 1700 metrekarelik bir alanda ilk SPX Mega Store’u açtık. Bu mağaza içinde tenis oynayabiliyor, outdoor ayakkabınızı test edebiliyor, workshoplara katılabiliyor ve kayak/board bakım makinalarını izleyebiliyorsunuz. Olgar, büyüklüğü bin metrekare ve üstü olan deneyim mağazalarını Ankara, Bursa ve Antalya gibi şehirlerde açmaya devam edecek. Bu yıl spor perakendesinde yeni bir konsept daha geliştirdik. Bize ait Routefield markasıyla ilk mağazamızı Bursa Marka AVM'de açtık. Mağazanın misafirleri ürünleri incelerken bir yandan da içerdeki kahve barından kahvelerini alarak alışveriş yapabiliyor.”

‘Ultra-Trail yarışlarını geliştireceğiz’

Olgar’ın distribütörlüğünü yaptığı markalardan Salomon ile birlikte Ultra-Trail yarışlarını Türkiye’de geliştirmeyi hedeflediklerini kaydeden Orkun Olgar, şöyle devam etti: “Bunun yanı sıra, Merrell, Jack Wolfskin, Quiksilver, Roxy, DC, Billabong, Routefield, Babolat, Dunlop, Burton, Rossignol, Phenix, Bogner Fire+Ice gibi markaların Türkiye distribütörlüğünü yapıyoruz. İstanbul, Ankara ve İzmir’in yanı sıra Antalya, Bolu, Bursa ve Kayseri’de bulunan SPX mağazalarında, alternatif sporlar ve adrenalin yaşam tarzı alanında yüzbinlerce ürünü sporseverlerle buluşturuyoruz.”