02 Temmuz 2021

GIDA İSRAFIYLA MÜCADELEYE 'KILAVUZ' DESTEĞİ

Gıda israfı ile mücadele zamanımızın en büyük küresel zorluklarından biri. Sadece Türkiye'de her yıl 19 milyon ton gıda çöpe atılırken, bu oran Avrupa Birliği ülkelerinde 88 milyon tonu buluyor. Gıda israfının önemli bir bölümü gıda hizmetlerini oluşturan ve ‘HoReCa’ sektörü diye adlandırılan otel, restoran ve diğer toplu tüketim yerlerinde oluşuyor. Bu kapsamda, gıda israfı ile beraberinde HoReCa sektöründe gerçekleşen maliyetlerin azaltılması ve ilerleme kaydedebilmek için yapısal değişiklikleri elzem hale geliyor. Bu boşluğu doldurmak için,  FAO, Tarım ve Orman Bakanlığı ve Metro Türkiye güçlerini birleştirerek gıda hizmeti sektöründeki çalışanları gıda kaybı ve israfını azaltmada doğru bilgi ve araçlarla buluşturmak üzere, içerisinde kontrol listeleri ve ipuçları olan bir rehber hazırladı. Rehber, fazla gıda üretimini önlemek ve gıda israfını azaltmak isteyen tüm otel, restoran ve diğer toplu tüketim yerleri için adım adım gıda yönetim stratejisi geliştirmelerine kılavuzluk edecek nitelikte.

Sinem Türüng: Yarınlarımız tehlikeye girmeden aksiyon almalıyız

FAO ve Gıdanı Koru Kampanyası destekçisi Dilara Koçak’ın moderasyonuyla gerçekleşen kılavuzun çevrimiçi lansmanında konuşan Metro Türkiye CEO’su Sinem Türüng, “Sürdürülebilirliğin en kritik noktalarından biri şüphesiz gıda israfı ile mücadeledir” dedi. 
Bu kılavuz ile tüm HoReCa sektörünü, yarınlarımız tehlike altına girmeden hemen aksiyon almaya ve gıda israfına karşı mücadeleye katılmaya davet ettiklerini kaydeden Türüng sözlerine şöyle devam etti:
Metro Türkiye olarak biz de gıda israfı ile mücadelemizi çalışanlarımızdan, tedarikçi ve üreticilerimize, en yakın iş ortaklarımız olan HoReCa’ya kadar, kısacası tüm paydaşlarımızı kapsayacak şekilde bütüncül bir yaklaşımla ele alıyoruz. Tarım ve Orman Bakanlığı ve FAO iş birliği ile hazırladığımız bu kılavuz sayesinde, HoReCa ile el ele vererek, gıda israfı ile mücadelemizi daha geniş bir zemine taşımayı hedefliyoruz. Türk ekonomisinin ve toplumunun önemli yapı taşlarından olan yeme - içme sektörü çok büyük bir sektör olduğundan burada israfla mücadelede elde edilecek başarının boyutunun da çok büyük olacağına inanıyoruz. Bu kılavuzda sunduğumuz bilgiler, HoReCa işletmelerinin israfla mücadelede başlangıç yapmasına, kendileri için hedefler koymasına ve faaliyetlerine uyan başarılı bir gıda yönetimi stratejisi geliştirmelerine yardımcı olacak."

FAO Orta Asya Alt Bölge Ofisi Koordinatörü ve Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu, “Rehber ülke genelinde gıda hizmeti ve HoReCa sektöründe yaygınlaştırılmasıyla beraber, gıda israfının azaltılmasına giden yolda belki sonuçları hemen bir günde ortaya çıkmayacaktır ama kesinle yakın zamanda görünür hale olacak olan büyük bir adım atmış olacağız. Rehber, artakalan gıdanın ayrıştırılması ve ölçümlenmesinden, personel kaynaklı gıda israfının azaltılması için detaylı önleyici eylemlere yönelik personel eğitimlerine, önlenebilir israfın yönetimi ve kurtarılmasından, gıda bağış programı geliştirilmesine pek çok konuyu içeren bir strateji geliştirilmesine yardımcı olacak” diye konuştu.

Tüm sektöre ücretsiz olarak sunuluyor

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece de başta FAO olmak üzere sektörle geçekleştirdikleri ortak çalışmalarla sürdürülebilirliğe katkı sağladıklarını ifade etti. Işıkgece, şöyle devam etti: “Gıda zinciri aktörleri için kılavuz çalışmaları yürütüyoruz. Bugün hizmet sektöründe gıda israfı işletme başına yılda yaklaşık 4,2 tonu buluyor. Kısıtlamaların kalkması, bu kılavuzu daha da önemli hale getiriyor. Kılavuzun ilk taslağını Metro Türkiye hazırladı biliyorsunuz, Bakanlık ve FAO olarak bu kılavuza görüş verdik. Bu kapsamda Bakanlığımız 47 paydaşa görüş sordu ve gelen görüşlerden uygun gördüklerine kılavuzda yer verdik. Kampanyamız kapsamında bu kılavuzu tüm sektöre ücretsiz olarak sunuyoruz, Gıdanı Koru kampanyası internet sitesinden indirebilirsiniz.”