29 Mayıs 2021

KDV İNDİRİMİ UZAMAZSA ZAM KAÇINILMAZ

Pandemi sürecinden en çok etkilenen sektörlerin başında gelen yeme-içme ve konaklama sektörlerinde yaşanan kaybın önüne geçilmesi amacıyla yapılan KDV indirimi uygulaması 31 Mayıs’ta sona eriyor. Haziran’da tekrar kapılarını açmaya hazırlanan yeme-içme sektörü, yüzde 8 yerine yüzde 1 olan KDV ygulamasının yıl sonuna kadar devam etmesini istiyor. KDV indirimi, Kısa Çalışma Ödeneği ve Nakti Ücret Desteği gibi uygulamaların salgın sürecinde nefes aldırdığını belirten sektör temsilcileri, KDV indiriminin yükselen maliyetlere rağmen fiyat artışını engellediğini vurgularken uygulamanın sona ermesi halinde maliyetlerin fiyatlara yansıtılmasının kaçınılmaz olacağını vurguluyor. KDV’nin tekrar yüzde 8’e çıkarılmasının yüzde 7, yüzde 18’e çıkarılmasının ise en az yüzde 10 fiyat artışı anlamına geleceğini kaydeden sektör temsilcileri bunun da enfllasyon üzerinde olumsuz etki yapacağını vurguluyor. Sektör temsilcileri iş planlarını yaparken farklı senaryolar üzerinde duruyor. KDV indirimi devam ederse fiyatlarda artış olmadan müşterilere hizmet vermeye devam edecekler. Uygulama devam etmezse yeni fiyat ayarlamalarıyla kapılar müşterilere açılacak.

Enflasyonu etkiler

Turizm, Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmecileri Derneği Başkanı Kaya Demirer, yeme-içme ve konaklama sektörlerindeki KDV indirimi uygulamasının yıl sonuna kadar uzamasını talep ettiklerini söyledi. Demirer, “Devlet kriz dönemlerinde indirim yaptıkça fiyatlarda da indirim oluyor. KDV indirimi uygulamasının yıl sonuna kadar uzamasını talep ediyoruz. Bununla ilgili kararın bir an önce açıklanmasını bekliyoruz. Çünkü 1 Haziran’da restoranlar açılacaksa yazar kasaların acilen ayarlanması gerekiyor. KDV indirimi devam etmezse ne olacak? Eğer yüzde 1’den yüzde 8’e yükseltilirse fiyatlarda yüzde 7 civarında, yüzde 8’den yüzde 18’e çıkarılırsa yüzde 10 civarında fiyatlarda bir artış olacak. Doğal olarak fiyat artışları enflasyonu olumsuz yönde etkileyecek” diye konuştu.

‘Uzatılacağına inanıyoruz’

Tüm Restoran ve Turizmciler Derneği Başkanı Ramazan Bingöl, KDV indiriminin mutlaka yıl sonuna kadar sürmesini istediklerini söyledi. KDV indirimi uygulamasının bitmesi halinde yüzde 10’a varan oranlarda fiyat artışlarının gündeme gelebileceğini ifade eden Bingöl, şöyle konuştu: “2 milyon kişi bu sektörden ekmek yiyor. 31 Mayıs’ta sona erecek KDV indirimi yıl sonuna kadar devam etmeli. Aynı şekilde stopaj ve muhtasar vergileri alınmamalı. Biz sektör olarak taleplerimizi 11 maddelik bir liste olarak hükümetimize sunduk. Uygulamanın devam edip etmeyeceğinin bir an önce açıklanması lazım. Çünkü yazar kasadan faturalara birçok işlemin düzenlenmesi gerekiyor. Biz uygulamanın uzatılacağına inanıyoruz.”

Güçlü toparlanmayı destekleyecek

Geçen yıl pandemiden en fazla darbeyi yiyen sektörlerden birinin turizm olduğunu ve bu yılın ilk 5 ayında da doluluk oranlarının tek haneli rakamlarda seyrettiğini belirten Türkiye Otelciler Birliği Başkanı Müberra Eresin, bu yıl sonunda 2019 rakamlarının yakalanmasının mümkün olmayacağını vurguladı. KDV indirimi dahil tüm desteklerin devam etmesi gerektiğinin altını çizen Eresin, şöyle devam etti:
“Turizm sektörü 7-8 ay daha destek alabilirse, 2022 yılından itibaren takip eden 3-4 yılda tüm kayıpları kapatıp üzerine çıkacaktır. Sektördeki yetişmiş insan kaynağını ve istihdamı korumak adına Kısa Çalışma Ödeneği ve Nakdi Ücret Desteği’nin yıl sonuna kadar uzatılması sektör çalışanlarımıza rahat bir nefes aldıracaktır. Hükümetimizin desteğinde alınan/alınacak ekonomik ve sosyal önlemlerle pandemi sonrasında güçlü bir toparlanma ile tüm kayıplarımızı telafi etmeyi ve Türkiye ekonomisine katkılarımızı önceden olduğu gibi sürdürmeyi hedefliyoruz.”