18 Kasım 2020

'DEZENFEKTE KONUSU RAYINA GİRDİ'

Pek çok farklı sektör gibi, tesis yönetimi sektörünün de Covid-19 sürecinden olumsuz etkilendiğini söyleyen Atalian Türkiye CEO'su Barış Ünalp, 'Başlarda içeriği dahi belli olmayan dezenfekte hizmetleri sunuldu. Bizim gibi kurumsallaşmış şirketler bu durumun devam etmesinin önüne geçti. Şu an dezenfekte konusu rayına girdi' dedi. Ünalp, Perapost'un sorularını yanıtladı.  

Tesis yönetimi sektörü Covid-19 sürecinden nasıl etkilendi? Bu süreçte müşterilerinizin değişen talepleri karşısında ne tür çözümler sundunuz? 

Sektör, bu süreçten olumsuz etkilendi. Tesis yönetim şirketi olarak olarak insan, mekân ve teknoloji süreçlerini birlikte yönetiyoruz. Bu salgın en çok insanı etkilediği için, birçok müşterimiz faaliyetlerini durdurmak zorunda kaldılar. Başta AVM’ler ve okullar olmak üzere çeşitli fabrikalar, mağazalar kapılarını kapattı. Hizmet sunduğumuz bu alanların kapanması sonucu, tesis yönetimi sektöründe yüzde 40’a yakın bir daralma oldu. Elbette sunduğumuz hizmetlerin bir kısmında artış var. Bir kısmında ise azalış var. Bunu genel olarak ele aldığımızda ise daralma yaşıyor sektörümüz. İnsanların virüse karşı ilk tepkisi panik şeklinde oldu. Şirketler de birçok bilinmezle karşılaştı. Tüm dünya, bu durumla baş edebilmek için yeterli donanıma sahip değildi. İlk etapta temizlik ve ilaçlamaya bir eğilim oldu. Ancak fahiş fiyatlarla, içeriği dahi belli olmayan dezenfekte hizmetleri sunuldu. Bizim gibi kurumsallaşmış şirketler bu durumun devam etmesinin önüne geçti. Şu an dezenfekte konusu rayına girdi. Şirketler ve bireyler olarak temizlik anlamında yapılması gerekenleri daha iyi biliyoruz.  

Sizi öne çıkaran uygulamalarınız ne oldu? 

Virüs daha Türkiye’ye ulaşmamışken, Uzakdoğu’daki ATALIAN şirketleriyle temasa geçmiştik. Onlardan aldıkları tedbirler hakkında bilgi alıyorduk. Müşterilerimizi de bu kapsamda bilgilendirdik. Bir covid komitesi oluşturduk. Yurtdışında bağlı olduğumuz bütün firmalarla her gün bağlantı kurup değerlendirme yapıyoruz. Alışveriş merkezleri, hastaneler, oteller, toplu taşıma araçları, eğitim kurumları, üretim tesisleri, iş merkezleri ve büyük konut projeleri şu dönemde en yoğun çalıştığımız alanlar. İlk tedbir virüsü uzak tutmak. Dezenfeksiyonun yanında güvenlik tedbirleri almalı, termal kameralarla insanların sıcaklığını ölçmelisiniz. Aynı anda 30 kişinin vücut ısısısın ölçen yazılımlar mevcut. Bu tarz uygulamaları kullanabiliyoruz. Gündelik yapılması gereken dezenfekte işlemi de çok önemli. Koronavirüs, çok güçlü bir virüs değil. Dezenfeksiyona karşı en dayanıksız virüslerden birisi. Ancak gündelik temizliğin daha hassas yapılması lazım. Ultraviyole temizlik yapmak gerekiyor. Bunlar çok maliyetli değil. Bu halkaya her gün yeni önlemler ekliyoruz. İnsanlar geçerken dezenfekte eden kabinler var. Ultraviyole ışınlarla virüsleri temizleyen robotları da kullanıyoruz. 

Hizmetlerinizde teknolojiden ne ölçüde faydalanıyorsunuz? 

Atalian Türkiye olarak temizlik ve dezenfeksiyon çözümlerimizde teknolojiyi yoğun kullanıyoruz. Bunların önde gelenlerini şöyle açıklayabilirim;Ultraviyole ile HVAC dezenfeksiyon: Klima santralleri üzerine yerleştirilen sistemler ile UV-C etkin şekilde yayılıp 15 dakikada ve belirli bir debideki hava içerisinde bulunan mikroorganizma, bakteri ve virüsleri %99,9 oranında yok eder.Borlu dezenfekte kabinleri: Virüs ya da bakterilerin insan vücudu ya da kıyafetinde tutunma zamanları bulunur. Kabinlerde nano teknoloji özellikli ürünlerin kullanılması ve bunların püskürtülmesi sırasında uygulanan statik bir yöntem sayesinde dezenfektan molekülleri yüzeylerde yaklaşık 70 saniye kadar tutunma ve dezenfeksiyon sağlıyor.Ultraviyole robot: Bu, dünyada yeni sayılabilecek bir teknoloji. Robot üzerinde dezenfeksiyonu sağlayan birkaç adet amalgam UV lamba bulunur. Reflektörlerden yansıyan UV-C ışınları etkin bir şekilde yayılıp 15 dakika içerisinde ve 3 metre yarıçapındaki alanda bulunan mikroorganizma, bakteri ve virüsleri %99,9 oranında yok eder.  

Müşteri memnuniyeti noktasında hangi adımları atıyorsunuz?

Sürekli bir dönüşümün yaşandığı günümüzde müşteriler her geçen gün daha bilinçli hale geliyor ve pazar içerisinde rekabet giderek artıyor. Sektördeki yenilikler müşteriler lehine bir ortamın doğmasına neden oldu ve daha kaliteli hizmetler daha ucuz fiyatlara satın alınabilir hale geldi. Bu durum işletmeleri rekabet konusunda zorluyor. Sürdürülebilir bir büyüme yakalamak için müşteriye değer verme ve ömür boyu devam eden müşteri ilişkileri firmalar açısından bir zorunluluk haline geldi. ATALIAN için müşterimizin tatminini sağlamak, onlara yakın olmak, şikâyet ve isteklerini göz önüne alarak faaliyetlerimizi yürütmek ve müşteri odaklı bir anlayışa sahip olmak önceliğimiz. Memnuniyet neticesinde oluşan satın alma tatmini, hizmet sektöründe de müşteri sadakatine yol açarak işletmelerin tüketicilerle uzun süreli bir ilişkisi kurmasına neden oluyor. Bu nedenle düzenli aralıklara Müşteri Memnuniyet anketlerimizi düzenliyor, sonuçları değerlendiriyor ve aksiyon alıyoruz. Özellikle hizmet sektöründe müşteri memnuniyeti ile insan faktörü arasında doğrudan bir ilişki bulunuyor, bu nedenle personel eğitimlerimizde öncelikle müşteriye sunulan değeri geliştirmeye yönelik planlamalar yapıyoruz. 

Havaların soğuması ve kış mevsimi başlangıcıyla birlikte vakaların arttığını görüyoruz. Sizce büyükşehirlerde ve toplu yaşam alanlarında nelere dikkat edilmeli? 

Pandemi ve artan vakalar şehir hayatında kökten değişikliklere neden olacak. Tüm kent sakinlerinin güvenle yaşayabilmesini ve bir sonraki küresel krize hazırlıklı olmasını sağlamak için temel hizmetler, özellikle sağlık ve barınma hizmetlerinin sağlanması şart. Büyükşehirlerde toplu yaşam alanlarında ise her zamankinden daha fazla dikkatli olmamız gerekiyor. Sokağa çıkarken maske mutlaka takılmalı, dezenfektan ya da kolonya taşınmalı. Toplu taşıma araçlarında sosyal mesafeye dikkat edilmeli. Aksırma, hapşırma gibi durumlarda dezenfektan kullanılmalı. En önemlisi, kalabalık ortamlardan mümkün olduğunca kaçınmalıyız. Toplu taşımanın zorunlu olduğu hallerde sosyal mesafe ve maske kullanımına dikkat edilmeli. Dışarıdan eve dönüşte ise etkili bir dezenfektan veya yıkama yoluyla el hijyeni sağlanmalı.