08 Mart 2020

VOLKAN BİÇER: 27 MİLYON TEKİL KULLANICIYA ULAŞIYORUZ

Dünyanın en büyük reklam teknolojisi sağlayıcılarından Adcolony'nin EMEA&LATAM Genel Müdürü Volkan Biçer, Türkiye'de 27 milyondan fazla tekil kullanıcıya ulaştıklarını söyledi. Volkan Biçer, Perapost'un sorularını yanıtladı:

AdColony’nin Türkiye’deki faaliyetlerini anlatır mısınız?

Dünyanın en büyük reklam teknolojisi sağlayıcılarından olan Adcolony, Türkiye’de reklam teknolojilerinin ve LinkedIn ve Spotify gibi exclusive reklam satış partneri olduğumuz mecralarda sorumlu olduğumuz  Avrupa, Ortadoğu, Afrika ve Latin Amerika bölgelerinde hizmet sunuyoruz. Bize bağlı olan bu ülkelerin bütün müşteri yönetimi, operasyonu, kreatif projeleri ve yazılım & geliştirme süreçleri tamamen Türkiye tarafından yapılıyor. Stratejik kararlar Türkiye tarafından alınıyor. Bu da ülkemize ekonomik anlamda artı değer sağlıyor. Beklentilerin üzerinde bir ofisimiz var, mutlu bir çalışma ortamı özellikle vaktinin çoğunu ofiste geçiren gençler için çok önemli. Buna değer veren bir kültür yaratmaya özen gösteriyoruz. Bu doğrultuda ofisimiz içinde spor salonu, özel dersler, yoga dersi, müzik studyosu, kuaför ve berber gibi ekstra faydaları karşılıksız olarak sunuyoruz. Tam anlamıyla esnek ve rahat bir çalışma ortamı yaratmaya çalışıyoruz.

Bugün gelinen noktada kaç kullanıcıya ulaşıyorsunuz?

Nielsen’in yaptığı araştırmaya göre Türkiye’de 10 yetişkinden 9’u mobil oyun oynuyor. Dünyada ve ülkemizde artmakta olan oyun trendi nedeniyle AdColony mobil uygulamalar noktasında oyun uygulamalarına ağırlık veriyor. Dünya genelinde 1.5 milyar kullanıcıya erişim sağlayan bir reklam ağı olan AdColony, Türkiye genelinde 27 milyondan fazla tekil kullanıcıya ulaşıyor. Ayrıca Türkiye, Danimarka, İsveç ve Norveç‘de LinkedIn iş ortağı olduğumuz için bu ülkelerde LinkedIn kullanıcılarının tamamına ve Türkiye özelinde ek olarak Spotify kullanıcılarına da ulaşabiliyoruz.

Ulaştığınız büyüklük nedir?

Öncelikle Türkiye’de kurulan bir şirketin global bir teknoloji şirketi tarafından satın alınması, sonrasında da bu global şirketin Türkiye’ye yaptığı yatırımları artırarak bugün 150 kişilik ofisimizden dünyanın dört bir yanına hem operasyonel hem de yönetim anlamında servis veriyor olmamız benim için büyük bir gurur. Bu başarının arkasında, titizlikle çalışan ve işini sahiplenen bir ekip var diyebilirim. Gerek çalışma şartlarımız, gerek genç ekibimizin motivasyonu ve enerjisi, çalışma disiplini ile birleştiğinde güzel işler çıkacağının bir örneğini sergilemeye çalışıyoruz. Aslında bir satın alma üzerinden ülkenin bu denli merkezi konumuna gelme süreci; sürekli kendini geliştiren, iyi eğitimli ve çalışkan bir ekiple birlikte bizi Türkiye’de büyüten ve güçlendiren yapının globale de etki edebilecek hatta yön verecek güçte olması sayesinde gerçekleşti.


    VOLKAN BİÇER kimdir?

   Boğaziçi Üniversitesi’nde Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde lisans eğitimini alan Volkan Biçer, Galatasaray Üniversitesi’nde MBA eğitimini tamamladı. Turkcell’in Mobil Pazarlama & Reklam Departmanında Ürün Yöneticisi ve Yahoo! EMEA ekibinde Ülke İçerik Yöneticisi olarak çalıştıktan sonra, Yahoo! EMEA Pazarlama Ekibinde Hedef Kitle & Topluluk Yöneticisi olarak çalıştı. 2009’da ortağı ile birlikte Türkiye’nin lider mobil reklam ağı mobilike’ı kurdu. 2015 yılında mobilike’ın AdColony bünyesine katılmasının ardından, bugün profesyonel olarak görevime devam ediyor. 
 

Sunduğunuz hizmetleri ve çözümleri nasıl özetlersiniz?

Teknolojinin gelişmesi yeni reklam alanlarını ve modellerini beraberinde getiriyor. Biz de hem son kullanıcının hem de beraber çalıştığımız reklamverenlerin tercih ve taleplerini göz önünde bulundurarak en optimum ürünleri sunmaya odaklanıyoruz. Şüphesiz ki geçtiğimiz yılın dijital pazarlama açısından en önemli gelişmelerinden biri de GDPR / KVKK’nun ( Kişisel Verileri Koruma Kanunu) yürürlüğe girmesi oldu. Tüm dünyada kişisel verilerin izinsiz bir şekilde toplanmasının ve kullanılmasının önüne geçen bu kanun ile markalar kampanyalarını oluştururken artık en şeffaf haliyle son kullanıcıya ulaştığına emin olmak durumundalar. Bir başka öne çıkan gelişme ise içerik pazarlamasının yeni yüzü olarak kabul edilen video pazarlamanın yükselişiydi. Tüketicilerin ortalama dikkat sürelerinin giderek kısalması ile videoya olan talep gün geçtikçe arttı. Markalar artık uzun açıklayıcı makaleler ve geleneksel pazarlama felsefesinin aksine kullanıcılarda heyecan uyandıracak interaktif ve yaratıcı video reklam modellerini tercih ediyorlar. Ürünümüzün gücüne sektörel gelişmeler ve reklamverenlerin talepleri ile de güç katmaya devam ediyoruz.AdColony olarak ürün profilimiz tüketiciye son noktada ulaşan bir yapıya sahip değil. Biz markalara kendi belirledikleri hedef kitlelerine en doğru zamanda ve en doğru mesajla ulaşmalarına olanak sağlayan etkileşimli video reklamlar üretiyoruz.

Reklam verenler için bugün en çok ne önemli hale geldi?

Markalar açısından konuşmak gerekirse gelirlerini artırmaya yönelik belirledikleri satış politikaları doğrultusunda daha fazla satış odaklı reklam kampanyası yapmaya çalıştıklarını söylemek yanlış olmaz. Markalar kullanıcı gözünde bilinirliklerini artırırken onların satın alma eğilimlerini artıracak reklam modellerini ve reklamları tercih ediyorlar. Reklamverenler için önemli olan bir diğer nokta ise yaptıkları yatırımın en doğru şekilde takip edilmesi. Bu anlamda dijital reklam ölçümlemesi ve transparan olmanın yanı sıra, marka güvenliği ve reklamda sahtecilik de dikkat edilmesi gereken konular arasında. Özellikle reklamların servis edildiği teknolojinin gelişmiş olması ve reklamverenin çıkarlarını koruması da çok önemli. Kullanıcı açısından baktığımızda ise reklam formatlarının user-friendly olması öne çıkan konular arasında. Markalar için de bu konu, kullanıcıyı rahatsız etmeme noktasında önem kazanıyor. Eğer kullanıcı reklamda vakit geçirirse, reklamveren için bu her anlamda olumlu geri dönüş olarak yansıyor. Son olarak sektörde çok konuşulan konulardan biri kişisel verinin korunması. Bu da markalar çok önem verdiği bir nokta.

Size göre yeni dönemde reklam formatları nasıl olmalı?

Teknolojik gelişmeler ile birlikte hayatımıza birçok yeni trend katılıyor. Bu doğrultuda dijitalleşen kullanıcıların karşılarına çıkan reklamlara verdikleri tepkiler de değişmeye başlıyor. Kullanıcılar artık onlara hiçbir aksi şans tanınmadan dayatılan reklamlar yerine kontrolün onlara verildiği kullanıcı dostu reklam modellerini tercih ediyorlar. Dijitaldeki bu trendin en bilinir ve en çok tercih edilen örneklerinden bir ise rewarded videolar (ödüllü videolar). Araştırmalara göre izlemeyi tercih ettikleri video reklamlar sonunda bir kazanım elde eden kullanıcılar bu deneyimi pozitif bir algıya dönüştürüyorlar.

Birlikte çalıştığınız markalara vaadiniz nedir?

Dijital sektör trendlerin hızlı değiştiği ve adapte olunmadığı takdirde diğer oyuncuların gerilerine düşmeye en müsait pazarlardan biri. Sektörde ürün yenileme sıklığı farklılık gösteriyor fakat rekabet çok güçlü. Hal böyle olunca biz de AdColony olarak sektörel gelişmeleri gözümüzü kırpmadan takip ederken stratejimizi güçlendirip rakiplerimizden farklılaşmaya özen gösteriyoruz. Sektörün hep bir adım önünde olmak bizi diğer platformlardan ayıran en önemli özelliğimiz. Gelecek yılın trendlerini araştırıp sektörümüzü eğitmek ve öncülük yapmak adına yatırımlarımızı bu yönde gerçekleştiriyoruz. Hizmet verdiğimiz alanları ve ortaya çıkardığımız yeni ürünlerimizi bu trendler ile harmanlayıp iş ortaklarımıza sunuyoruz. Özellikle sektörün reklamda sahtecilik, görüntülenme sorunları, robot tıklamalar ve marke güvenliği gibi konularda problem yaşadığı bu dönemde, birlikte çalıştığımız markalara en önemli vaadlerimizden biri böyle sorunlar yaşamadan, güvenli, transparan bir çalışma biçimi. Bunun bir sonucu olarak da yaptıkları reklam yatırımlarının karşılığını en iyi şekilde almalarını ve bunu bağımsız araştırma kurumları ile ölçümleme fırsatını sayabiliriz.