10 Haziran 2018

'2-3 YIL İÇİNDE YÜZDE 100 BÜYÜME HEDEFLiYORUZ'

n11.com CEO’su Won Yong, JO, 2 milyar dolarlık ticaret hacmi ve 11 milyon üyeye ulaştıklarını söyleyerek, 2-3 yıl içinde yüzde 100 büyüme hedeflediklerini belirtti Won Yong, JO, e-ticaret alanındaki yeni trendleri Perapost'a anlattı:

Türkiye’deki e-ticaret hareketliliğinin önümüzdeki dönemde de devam edeceğini düşünüyor musunuz?

n11.com, kurulduğundan bu yana geçen dört buçuk yılda 2 milyar dolarlık ticaret hacmi, 80 binden fazla kayıtlı mağaza, 11 milyon üye, açıldığı günden bu yana satılan 64 milyon ürün ve 2,14 milyar toplam ziyaret sayısına ulaştı. n11.com e-ticaret platformunun devlete sağladığı KDV geliri ise 281 milyon doları buldu.
n11.com’un iş modeli ve e-ticaretin devrim niteliğindeki dönüşüm hamlesiyle, Türkiye’deki e-ticaret hareketliliğinin devam edeceğini, önümüzdeki dönemde e-ticaretin, toplam perakende hacmi içerisinde hak ettiği yere ulaşacağına inanıyoruz. E-ticaret sektörü Türkiye’de genişlemeye ve büyümeye çok açık bir pazar. Sektör her yıl yüzde 20-30 bandında büyüme gösteriyor, bu büyümenin devam edeceğini öngörüyoruz.

n11.com'un sektöre getirdiği yenilikler var mı?

Bugüne kadar açık pazar iş modelimizle bireysel müşterilere satış yaparak Türk KOBİ’lerini ekonomiye kazandırdık.Bundan sonra ise n11.com’a ek olarak n11pro adı altında hizmet verecek yeni toptan satış e-ticaret kanalımızla birlikte, müşteri ve tedarikçileri tek bir çatı altında toplayarak, maliyet ve operasyonel risklerin azalmasını sağlayacak, kurumsal müşterilere toplu satın alma imkânı sunacağız.
Yılın ikinci yarısında n11pro’yu geliştirme ve büyütme çalışmalarımız devam edecek.
Ayrıca, Özel Teslimat Hizmeti adıyla hayata geçirdiğimiz yeni hizmetimizle, Türkiye e-ticaret sektöründe ilk kez 52 şehre aynı gün içinde teslimat hizmeti başlattık. Saat 12:00’ye kadar verilen siparişler aynı gün saat 18:00’e kadar alıcısıyla buluşurken, gün içerisinde çalışanların kargoyu teslim alma problemlerini azaltacak servisle, 15:00′e kadar verilen siparişleri ise akşam kargosuyla 18:00 ile 22:00 arası kapıya teslim ediyoruz. Hızlı teslimatın ötesinde konuma özel teslimat hizmeti de sunuyoruz ve konuma özel fiyatlı ürünleri doğrudan mağaza tarafından alıcı adresine iletiyoruz. Kargoya ödenecek bedel ise kullanıcıya indirim olarak yansıtılıyor.


Bu yeni hizmet kullanıcıyı nasıl etkileyecek?

Bu yeni hizmet alışverişlerini son dakikaya bırakan, acil ihtiyaçların aynı gün kapıya teslim edilmesini isteyen ve kullanıcılarımızı mutlu edecek. Ayrıca mobilya, beyaz eşya ve televizyon gibi hacimli ürünlerde akıllı arama sonuçlarına göre ‘Konuma Özel Teslimat’ logolu ürünlerden bulundukları lokasyondaki mağazalardan siparişlerini veren kullanıcılarımıza ürün teslimatı aynı ildeki mağaza tarafından yapılacak, kargoya ödenecek ücret ise indirim olarak yansıyacak. Hacimli ürünlerde yaşanan kata teslimat, hasar ve kurulum gibi sorunların da önüne geçilmiş olacak. E-ticarette rekabetin hizmette yaşanacağı bir döneme doğru ilerliyoruz. 52 şehirde 500 bini aşkın üründe Aynı Gün Teslimat hizmetimiz, satın alınan ürünlerin kullanıcılarımıza aynı gün içinde ya da diledikleri bir saat diliminde veya ertesi gün teslim edilmesini sağlayacak. Türkiye’de ilk kez İstanbul, Ankara ve İzmir gibi şehirlerin yanı sıra toplam 52 şehirde bu hizmeti veriyoruz. Özel Teslimat Hizmeti verilen şehirlerin sayısı ve ürün çeşitliliği artarak devam edecek, hedefimiz tüm Türkiye’ye bu hizmeti sunmak. n11.com olarak işimiz yalnızca ürün satarak bitmiyor, satış sonrası verilen hizmette farklılaşmak günümüz e-ticaretinin en önemli etkeni. Pazarı geliştirmenin ve potansiyeli olan pastayı büyütmenin yolu hizmet rekabetinden geçecek.

Yılın ikinci yarısında ülke ekonomisine yönelik beklentileriniz neler?

Ekonomik düzenlemeler ve desteklerle birlikte Türkiye'nin yatırımcılar açısından cazibesini koruyacağını ve Türkiye’ye yapılan yatırımların devam edeceğini düşünüyoruz. n11.com olarak var olduğumuz platformda sektörü ve kullanıcılarımızı en iyi şekilde temsil etmeye devam edeceğiz. Dünyada devam eden ve sektörümüzün esas iş kolu olan dijitalleşme paralelinde, bu trendin e-ticaretteki öncüsü olmak üzere n11.com’da inovasyon ve teknoloji odaklı stratejiler oluşturmaya ve uygulamaya devam ediyoruz. Kararlarımızı da bu dönüşümün getirdiği fırsatları değerlendirerek veriyoruz. n11.com olarak sektörün en sevilen markalarından biriyiz. Sektörde farkımızı ortaya koymaya, müşterilerimize her koşulda kesintisiz hizmet sunmaya, ürün ve hizmetler bütünlüğüyle e-ticarette deneyim merkezi olmaya devam edeceğiz.

Şirketiniz için yılın ikinci yarısına ilişkin hedefleriniz neler? Beklentileriniz ve hedefleriniz tutacak mı?

Önümüzdeki 2-3 yıl içerisinde n11.com olarak yüzde 100 büyüme hedefimiz var. Hem yarattığımız ticaret hacmi hem satıcı hem de ürün adedi olarak koyduğumuz hedefimizi aşmış bulunuyoruz. Sektörün gelişmesi, daha ileriye taşınması adına n11.com olarak elimizi taşın altına koyarak üzerimize düşeni yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. n11pro, Özel Teslimat Hizmeti ve mobil yatırımlarımız sürecek.
Türkiye ekonomisinin temel çarklarından olan KOBİ’lerin kalkınmasına ve dijital ekonomiye dâhil olmalarına imkân veren e-ticaret, kayıt dışı ekonominin bir kısmını kayıt altına almasının yanı sıra gerçekleşen ticaretle devlete de ciddi bir gelir sağlıyor.


Yeni yatırım hedefleriniz neler?

Günümüzün yükselen trendi ve inovasyonu mobil ticarete oldukça önem veriyoruz. Müşterilerimizin o anki ihtiyaçlarını doğru bir şekilde tespit edip müşterimize doğru deneyimi sağlamak istiyoruz. Müşterimizi, kendisinden daha iyi tanıdığımız, kişiselliği daha da yüksek bir kanal kurmayı hedefliyoruz. Mobil dostu kullanıcıları kazanmayı hedefliyor, tüm cihazlarda, müşterimizin istek ve ihtiyaçlarına göre tasarlanmış mobil pazarlama stratejilerine oldukça önem veriyor, yatırım yapıyoruz. n11.com trafiğinin yüzde 70’e yakınını mobilden sağlıyoruz, dijital dünyada bu yüzdenin her geçen gün artarak devam edeceğini öngörüyoruz. Ayrıca n11pro, Özel Teslimat Hizmeti ve mobil yatırımlarımız sürecek.

Bu yıl sektör büyüyecek mi? Bu pazarda ürün tüketimindeki yeni eğilimleri anlatır mısınız?

Bilişim teknolojisindeki gelişme, sürekli değişen müşteri davranışları, yaşam biçimi gibi olaylar, e-ticaret sektörünün dünyada başlıca yükselen sektörler arasına girmesine açtı. Güney Kore’de toplam perakende hacminin yüzde 18’i e-ticarete ait. Bu rakam ABD’de yüzde 11.8, İngiltere’de yüzde 15.7. Ancak Türkiye’de ise henüz yüzde 4.1 seviyesinde. Yakın zamanda açıklanan Bilişim Sanayicileri Derneği ‘Türkiye e-Ticaret 2017 Pazar Büyüklüğü’ raporu, pazarın 30.8 milyar TL’den 42.2 milyar TL’ye çıktığını gösteriyor. Günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen dijital bağlantılar, önümüzdeki yılların, internet kullanımında önemli bir kilometre taşı oluşturacağını gösteriyor. Türkiye’de nüfusun yüzde 60’lık penetrasyonun milyonu oluşturan 48 milyon kişi internete bağlanıyor. Kullanıcılar gün içerisinde ortalama 7 saatini bilgisayar karşısında, 3 saatini telefon üzerinden internete bağlanarak ve 3 saatini sosyal medya platformlarında geçiriyor. TV karşısında geçirilen vakit ise artık ortalama 2 saat. Türkiye’nin web trafiğine göre; bilgisayar üzerinden ziyaretlerin gerileyerek yüzde 36′ya düştüğünü, mobil trafiğin ise artarak yüzde 61′e çıktığını görüyoruz. Bu durum Türkiye’de web trafiği konusunda mobilin ne derece önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor. Türkiye’nin bu yolda gidecek yolu var, ancak belirttiğim gibi Türkiye’de e-ticaret pastası her açıdan genişmeye ve büyümeye çok açık. Tabi bu, kendiliğinden gerçekleşecek bir potansiyel değil. Üstesinden gelinmesi gereken birçok konu var. Bunlardan biri de müşteriyi anlamak.Müşteri deneyiminin önemi sizce ne?

Müşteri deneyimini geliştirecek ve iyileştirecek teknoloji arayışı içerisinde olmanın ve bu alana yapılan yatırımların daha gelişmiş bir müşteri deneyimi getirdiğine inanıyoruz. Örneğin, sektör oyuncuları için yapay zeka teknolojisini kullanmak, müşteri alışkanlıklarını ve tercihlerini anlayarak satışları ve karlılığı artırmak anlamına geliyor. Yapay zeka teknolojisini kullanmayı planlayanların yüzde 41’i, müşteri hizmetlerinin iyileştirilmesini amaçlıyor. Aynı şekilde veri analitiği ise, günümüz tüketici ürünleri ve perakende şirketlerinin başarısında önemli rol oynamaya devam ediyor. Gelişmiş veri analitiği yeteneği bulunmayan sektör şirketlerinin, yakın gelecekte rekabetçi kalamayacaklarını öngörüyoruz. n11.com olarak, Y ve Z kuşaklarının beklentileriyle zorladığı sektörde, gelişen teknolojiye adapte olmanın ve çevik davranmanın hayatta kalmak ve rekabetçiliği korumak için şart olduğunu görüyoruz.
Müşteriyi hızlı bir şekilde anlayan, harekete geçen ve start-up’lar gibi düşünerek trendleri öngören sektör oyuncularının başarıya ulaşacağına inanıyoruz.

Mobile yönelik yatırımlarınız neler?

Başından beri n11.com olarak biz de mobil bir tüketiciyle karşı karşıyayız. Şu anda bile trafiğimizin 70’i mobilden geliyor. Bu 2018’de daha da artacak. Kullanıcıların mobile olan ilgisinin ve içerik aramanın artması bu alandaki pazarlama dinamiklerini de harekete geçiriyor. n11.com olarak biz de mobile özel bir uygulama yapıyoruz. Hepsinin sonunda bizim için en önemlisi, marka deneyimimizi sunduğumuz tekliften gösterdiğimiz video ya da reklama, sitedeki alışveriş deneyiminden alışveriş sonrası deneyime kadar en iyi seviyede yönetmek olacak. Alıcılarımız ve iş ortaklarımız için en mükemmel deneyimi sunmak, bizim sektörü genişletme hedefimizle birlikte gelecek.