10 Haziran 2021

HAKKASAN BODRUM 15 HAZİRAN'DA AÇILIYOR

Kanton mutfağında uzmanlaşmış Hakkasan, 15 Haziran’da Bodrum'da açılıyor. Mandarin Oriental Bodrum'da yer alan Hakkasan Bodrum, nefes kesici Ege Denizi manzarasına nazır bir yemek bölümüyle birlikte lounge ve bar alanlarını da içeriyor. Hakkasan Bodrum, dünya çapındaki 10’uncu Hakkasan restoranı olmaya hazırlanıyor. Hakkasan, dünya elitlerini Bodrum’a davet ediyor. 
 
İlk kez 2001 yılında Londra'da kapılarını açan Hakkasan, geleneksel teknikleri ve en kaliteli malzemeleri çağdaş bir anlayışla yorumlayan Çin mutfağının varlığını kutluyor. Hakkasan Bodrum da diğer şubelerden farksız olacak ve Hakkasan'ın meşhur Pekin Ördeği’nin yanı sıra aşağıda sıralanan klasik lezzetlerini de servis ederek markanın menü konseptine sadık kalacak. Mutfağın başında Hakkasan'ın usta şefi, Executive Head Chef Sky Wong Kum Choy bulunuyor. Malezya doğumlu ve Çin asıllı Şef Sky Wong Kum Choy, Hakkasan ve Ling Ling restoranlarının mutfaklarında üstlendiği çeşitli görevler de dahil olmak üzere Kanton mutfağında 25 yılı aşkın bir aşçılık deneyimine sahip. Kariyeri boyunca, Avrupa’dan Orta Doğu’ya ve Asya Pasifik’e kadar dünyanın dört bir yanındaki çeşitli uluslararası otel ve restoranlarda mutfak operasyonları ve personel yönetimine ilişkin becerilerini ustalıkla sergiledi.

Hakkasan Bodrum Genel Müdürü Selim Büyük, “Hakkasan Bodrum’un açılması, sektör adına gurur verici bir an. Bodrum’da yaz daha yeni başlıyor, hem seyahatseverleri hem de bölge sakinlerini sadece Hakkasan’ın menüsünde bulunabilecek enfes Kanton lezzetleriyle tanıştıran heyecan verici bir sezon geçireceğimize inanıyoruz” dedi.