31 Mayıs 2020

e-TİCARETTEN 500 MİLYON TL'Yİ AŞKIN CİRO BEKLİYORUZ

Beymen CEO’su Elif Çapçı, "2020 yılında kendi e-ticaret sitelerimizde 500 Milyon TL’yi aşkın bir ciro hacmi öngörümüz var" dedi. Çapçı, pandemi sürecinde lüks tüketimde neler yaşandığını Perapost'a anlattı:

- Beymen olarak Pandemi sürecini nasıl geçirdiğiniz?
Beymen olarak müşterilerimizin ve çalışanlarımızın bu dönemi sağlıklı ve güvenli bir şekilde atlatması en önemli önceliğimiz. Pandemi ile birlikte çalışma modelimizi ve iş yapış biçimimizi yeniden şekillendirdik. Müşterilerimizin ve çalışanlarımızın sağlığı için, 19 Mart itibari ile mağazalarımızın ve butiklerimizin faaliyetlerini geçici olarak durdurduk. Görev alanı ve yaptığı iş evden çalışmaya uygun olan tüm merkez ofis çalışanlarımızla birlikte home office çalışma modeline geçtik. Mağazalarımızın kapanması sonrası, müşterilerimize sunduğumuz ayrıcalıklı alışveriş deneyimini online kanallarımız www.beymen.com.tr ve Beymen App aracılığıyla onlarla buluşturmaya devam ettik.
Pandemi ile birlikte ortaya çıkan ihtiyaçlar paralelinde Beymen.com’daki ürün çeşitliliğimizi genişlettik. Evde bolca zaman geçirdiğimiz bugünlerde hayatımızı renklendirecek ve kolaylaştıracak casual giyimden spor aletlerine, ses sistemlerinden telefon aksesuarlarına, fotoğraf makinalarından koleksiyon figür oyuncaklara farklı kategorideki pek çok yeni markayı ürünlerimiz arasına kattık.
Sürecin en başından itibaren sosyal medya hesaplarımızdan yaptığımız ilham veren ve iyi hissettiren paylaşımlarımızla sevenlerimizin daima yanında olmayı amaçladık.
Büyük fedakârlık ve özveri ile en ön safta görev alan doktor ve sağlık çalışanlarımıza özel hazırladığımız giyim paketlerimizi ulaştırarak, onlara minnetimizi ifade etmekten Beymen ailesi olarak mutluluk duyduk.

- Salgın sürecinde mağazaların kapanmasıyla perakende sektörü sıkıntılı zamanlar geçirdi? Lüks hazır giyim bu durumdan ne oranda etkilendi?
Her sektör gibi lüks perakende sektörü de pandemiden etkilendi. Mağazaların kapanmasıyla birlikte tüm dünyada satışlar online’a yöneldi, ihtiyaç ve öncelikler değişti. Markalar kendilerini buna adapte ederek ürün gamlarını değişen yaşam biçimleri ve müşteri öncelikleri paralelinde zenginleştirmeye başladılar. Gerçek lüks, geçmişte olduğu gibi gelecek dönemde de hep hayatımızda olacak. Yalın ve zamansız tasarımları olan köklü markaların önümüzdeki dönem daha da çok tercih edileceğini düşünüyorum.

- Gıda ve perakendede online alışveriş anlamında rekor  rakamlar söz konusu. Lüks tüketimde bu oranlar nasıl?
Aslında dijitalleşmedeki yükseliş pandemiden çok önce başlamıştı, son yıllarda sektördeki en büyük değişim bu alanda yaşanıyordu. Pandemi dönemi ile birlikte bu daha da hız kazandı ve online satışların büyümesi üç haneli sayılara ulaştı. Çünkü hem mağazaların kapanmasıyla birlikte tüm dünyada satışlar online’a yöneldi, hem de daha önce hiç online alışveriş deneyimi yaşamamış çok sayıda yeni tüketici bu süreçte online alışveriş ile tanıştı.
Beymen.com’un Nisan ayı sipariş hacmi yüzde 245 artarken, yeni müşteri sayısı yaklaşık yüzde 80 oranında artış gösterdi. İzolasyon sürecinde evimizde daha uzun zaman geçirmeye başlayınca hepimiz daha çok kendimize dönmeye başladık. Huzurlu ve iyileştirici bir mekan arayışı ile evlerimizi bizi daha mutlu ve konforlu hale getirecek, motivasyonumuzu arttıracak bir şekilde yeniden düzenleme ihtiyacı hissettik. Bu nedenle en yüksek artış gösteren kategorimiz yüzde 458 ile Home oldu. Home’un ardından yüzde 434 ile Kozmetik ve yüzde 403 ile de Çocuk Beymen.com’da en çok yükseliş gösteren kategorilerimiz  oldu.
Mayıs ayında büyümeler daha da ivme kazandı ve şu an Mayıs ayı için yüzde 350 gibi bir büyüme oranı ile ilerliyoruz. Bu anlamda erken yola çıkan, dijital alt yapıya ve omnichannel  kanallara hakkıyla yatırım yapan perakendecilerin, bugün bu yatırımların karşılığını aldıklarını söylemek yerinde olur. Pandemi süreci geride kaldıktan sonra da kazanılmış bu alışkanlıkların çok fazla değişmeyeceğini düşünüyoruz. Beymen Perakende olarak  2020 yılında kendi e-ticaret sitelerimizde 500 Milyon TL’yi aşkın bir ciro hacmi öngörümüz var.

- Kapatmayı düşündüğünüz mağaza var mı?
Lüksün doğası gereği ve Beymen.com’un da başarısıyla birlikte, Beymen olarak her zaman ‘selective’ mağazalaşma stratejisine inandık. Pandemi öncesinde de başta Amerika olmak üzere, batıdaki gelişmiş ülkelerde gereğinden fazla mağazalaşmış markaların yaşadığı ticari güçlükleri, artan e-ticaret ile birlikte kapanan mağazaları hep birlikte takip ediyorduk.
Biz çok mağazaya değil bunun yerine  çekim gücü çok yüksek, her biri bir destinasyon olan, müşteriyi şaşırtan, sürekli olarak kendini yenileyen ‘yaşayan’ mağazalara inanıyoruz. Eğer doğru deneyimi yaratmayı biliyorsanız, e-ticaret asla mağaza deneyiminin yerine geçemez. Bizim için mağaza açılış ve kapanışları, moda dünyasının getirdiği dinamizmin bir parçası. Haziran başında  son yılların en gündemdeki markalarından Balenciaga butiğimizi Zorlu Center’da, Beymen Club’ın yepyeni bir konseptteki mağazasını ise İstinyePark’ta açacağız. Bu arada yine Haziran ayında, çok gündemdeki bir başka marka olan Bottega Veneta’nın yeni konsept butiğini İstinyePark’ta yeni yerinde modaseverler ile buluşturuyor olacağız.
Tüm bu yeniliklerin yanı sıra, elbette tüm mağazalarımızın karlılık öngörülerini değişen pandemi koşulları ışığında sadece Beymen’ler ve markalı butiklerimiz için değil Beymen Club, Divarese ve Network markalarımız için de çok yakından takip ediyoruz. Pandemi sonrası karlılığı sağlayamadığımızı gördüğümüz lokasyonlardan çıkış konusunda tereddüt etmeyeceğimizi söyleyebilirim.

- Lüks tüketicisi mağazaya gitmeden ve o deneyimi yaşamadan alışveriş yapabilecek  mi?
Mağazaya gitmek, ürünleri incelemek, satış danışmanın size özel servis vermesi kısacası mağazalarda yaşadığımız o deneyim ve aldığımız haz elbette ki çok özel ve bu dönem çok özlediğimiz duygulardan biri. Ama yine de henüz mağazalardan alışveriş yapmaya hazır olmayan müşterilerimizin olabileceği düşüncesiyle mağazalarımızda yaşattığımız deneyimi onlara evlerinde de sunabilmek için yeni servisler geliştirdik.
BEYMEN Danışmanım servisimiz ile Özel Müşteri İlişkileri Hattı’mızı arayan müşterilerimize diledikleri stil danışmanımızla birlikte tarzlarına uygun ürünleri dijital olarak, mağazamıza gelmeden keşfetme fırsatı sunuyor ve  ürünlerini BEYMEN 24’ servisimiz ile aynı şehirde diledikleri adrese 24 saat içinde ücretsiz olarak ulaştırıyoruz.
The One Beymen Özel Müşteri Programı kapsamındaki VIP ve Platinum müşterilerimiz için ise BEYMEN Evimde servisimizi hayata geçirdik. Bu servis ile diledikleri gün ve saatte kendileri için hazırlanan koleksiyon seçkisini evlerinin ya da ofislerinin konforunda deneyimleme ayrıcalığı sunuyoruz.

'ÖDEMELER İÇİN TEMASSIZ VEYA UZAKTAN ÖDEME SEÇENEKLERİ SUNUYORUZ'

- Lüks markaların  dijitalleşme  imtihanı nasıl olacak? Beymen mağazaları ne zaman açılacak?
Pandemi döneminde tek satış kanalı mağaza olan, online satış kanalı olmayan markalar mağazaların kapanmasıyla birlikte çok büyük sıkıntı çekti. Online satış yapabilmek için çözüm yolları aradı. Fiziksel mağazalar tamamen açılana kadar online satışların yükselişinin devam edeceğine, mağazaların açılmasıyla birlikte ise bu hızın lüks markalar için zamanla dengeye oturacağına inanıyorum.
Dijitalleşme konusuna Beymen açısından bakacak olursak, Beymen’in en önemli özelliklerinden biri çoklu formatlı yapısı. BEYMEN mağazaları, mono brand butiklerimiz, Beymen Club, Ocak 2020’de hayata geçirdiğimiz yeni konseptimiz Beymen Seasons, Beymen.com ve Beymen App  ile hizmet veriyoruz. Son yıllarda müşterilerimize mağazalarımızda sunduğumuz ayrıcalıklı alışveriş deneyimini,  online kanallarımızda da  en iyi şekilde sunabilmek için omnichannel uygulamalarımıza büyük yatırım yapmıştık. Gerek beymen.com gerekse Beymen App’in  operasyonumuz içindeki önemi ve katkısı her geçen gün daha da artıyordu. Pandemi dolayısıyla mağazalarımızın kapalı olduğu dönemde online kanallarımız olan Beymen.com ve Beymen App üzerinden müşterilerimize hizmet vermeye devam ettik. Grup olarak dijital yatırımımız önümüzdeki dönemde artarak devam edecek.
Mağazalarımızı kademeli olarak açmaya başladık. İlk olarak 12 Mayıs’ta cadde mağazalarımız olan dört Beymen ile birkaç Beymen Club ve Network mağazamızı açtık. 20 Mayıs’ta ise başta Beymen Zorlu Center olmak üzere birkaç AVM lokasyonumuzu sınırlı çalışma saatleri ile hayata geçirdik. Mağazacılık portföyümüz genelindeki 270’i aşkın lokasyonda 1 Haziran itibari ile, yine sınırlı saatler dahilinde olmak üzere müşterilerimiz ile buluşmayı planlıyoruz. 

• Nasıl tedbirler alınacak? Beymen'in müşterilerinin büyük bir kısmını turistlerin oluşturduğunu biliyoruz. Bununla ilgili nasıl bir planınız var?
Yeni dönemde müşterilerimizin ve çalışanlarımızın sağlık ve güvenliği için mağazalarımızda pek çok tedbir aldık. Mağazalarımız, özel eğitimli personelimiz tarafından uluslararası standartlardaki dezenfektan markası Huwa-San’ın uluslararası standartlardaki ekolojik ürünleri ile hem gün içinde, hem de kapanış sonrasında rutin olarak dezenfekte ediliyor. Düzenli sağlık kontrolünden geçen ve her gün ateşleri ölçülen satış ekiplerimiz, kişisel koruyucu ekipmanları ile sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde müşterilerimize hizmet veriyor. Deneme kabinlerimiz her kullanım öncesi dezenfekte ediliyor, denenmiş ürünler hijyen koşulları gereği mağazalarımızda hazırlanan özel alanlarda bekletildikten ve dezenfekte edildikten sonra ertesi gün yeniden servise sunuluyor. Ürün değişim hizmeti için mağazalarımızda özel alanlar hazırladık. Ödemeler için temassız veya uzaktan ödeme seçenekleri sunuyoruz.
Belirttiğiniz gibi özellikle yaz sezonunda pek çok marka gibi bizim de cirolarımızın önemli bir kısmını turist satışları oluşturuyordu. Uluslararası seyahatlerin henüz başlamaması nedeniyle bu sene turist cirolarının önceki yıllardaki gibi olmayacağını öngörüyoruz. Seyahatlerin yeniden başlamasıyla birlikte, Sağlık Bakanlığımız ve başta doktorlarımız olmak üzere tüm sağlık çalışanlarımızın özverili çalışmaları ve bu mücadeledeki üstün başarılarının Türkiye için bir artı olacağına ve turistlerin Avrupa ülkeleri yerine ülkemize gelmeyi tercih edeceklerine inanıyorum.

ÇİN'DEKİ HERMES'TE YAŞANAN DURUMU 'ÖZLEM ALIŞVERİŞİ' OLARAK ADLANDIRABİLİRİZ

• Hermes'in Çin'deki mağazası açılışta rekor bir ciroya imza  attı. Siz de açılışta  böyle bir talep  bekliyor musunuz?
Çin’de gördüğümüz durumu aslında “özlem alışverişi” olarak adlandırabiliriz. Uzun süren izolasyon döneminin ardından insanlar, alıştıkları deneyimleri yeniden yaşamayı özlediler. Mağazalarımızı açtığımız bugünlerde benzer bir özlemin ülkemizde de olduğunu gördük. İlk günden itibaren müşterilerimizin yoğun ilgisi bizleri çok mutlu etti. Ancak bir kez daha altını çizmek isterim ki, birinci önceliğimiz müşterilerimizin ve çalışanlarımızın sağlığı, dolayısı ile normalleşmeye dair özlemimiz ne denli yoğun olursa olsun, tedbirlerimizi her zaman en üst seviyde tutmaya devam ediyor olacağız.