23 Eylül 2020

DOMİNO’S, ÇALIŞAN MESAFE TAKİP ÇÖZÜMÜNÜ SEÇTİ

Domino’s, müşterilerinin ve çalışanlarının sağlığını korumak ve koronavirüs riskini en aza indirmek etmek için Tedarik Zinciri Merkezleri’nde Vodafone Business’ın Çalışan Mesafe Takip çözümünü tercih etti.
Domino’s, Çalışan Mesafe Takip çözümüyle Tedarik Zinciri Merkezleri’ndeki tüm iş süreçlerinde çalışanlarının sosyal mesafeyi korumasını sağlıyor. Çalışanların mesafesi, belirlenen eşiğin altına inerse üzerlerindeki kartlara uyarı gönderiliyor. Bir çalışanın Covid pozitif çıkması durumunda geriye dönük raporlardan ilgili çalışanın temas ettiği çalışanlar tespit edilebiliyor ve test yaptırılabiliyor. Bu sayede tüm çalışanların sağlığı korunurken, müşterilerin de güvenliği sağlanmış oluyor.

Meltem Bakiler Şahin: İşletmelerin odağında sağlık var

Çalışanların ve müşterilerin sağlığının önümüzdeki dönemde de işletmeler için en öncelikli konu olacağını belirten Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Meltem Bakiler Şahin, şöyle devam etti: “Pandemi sürecinde üretimden pazarlamaya tüm sektörlerde işletmeler bir yandan iş süreçlerinin sürekliliğini sağlarken bir yandan da çalışanları ve müşterilerinin sağlığını korumaya odaklandı. Çalışan Mesafe Takip çözümümüz, Türkiye’de uygulanan ilk çözümlerden biri. Domino’s da çalışanlarının farkındalığını artırmak ve sosyal mesafelerini korumak için Çalışan Mesafe Takip çözümümüzü seçti. Domino’s, bu çözümümüz sayesinde sosyal mesafe ihlallerini önlemek için anlık analiz ve raporlama alabiliyor ve olası bir yayılma riskini önleyebiliyor. Ayrıca müşteriler için de koronavirüs riskini minimize ederken marka imajının zedelenmesini de önlüyor. Vodafone Business olarak müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda çözümler geliştirmeye ve uçtan uca dijitalleşmelerini sağlayacak hizmetler sunmaya devam edeceğiz.”