24 Şubat 2020

100 YENİ MARKET İLE BÜYÜMEYE DEVAM EDECEK

CarrefourSA’nın “Yeni Nesil Market” anlayışı ile 2019 yılında marketleri ve e-ticaret faaliyetleriyle günde ortalama 500 bin müşteriye ulaştıklarını dile getiren CarrefourSA Genel Müdürü Kutay Kartallıoğlu, şunları söyledi: “CarrefourSA olarak “Yeni Nesil Market” anlayışımızı, yenilenen reyon tasarımından alışveriş için sağladığımız ferah ortama, müşteri deneyimleri çerçevesinde oluşturduğumuz geniş ürün yelpazesinden müşteri odaklı hizmet kalitesine, dijital süreçlerin marketlerimize entegrasyonundan alışverişi keyifli kılan etkenlere kadar bir bütün olarak görüyor, hizmet anlayışımızı bu eksende sunuyoruz. Müşteri deneyimlerini önemsiyoruz. Geçen sene biri İstanbul’daki Metropol İstanbul ve diğeri de İzmir’de Hilltown Karşıyaka olmak üzere iki yeni hipermarket açılışı gerçekleştirerek hiper market sayımızı 30’a çıkardık. Süper ve Mini marketlerimizi yenilemeye devam ettik; yılsonu itibarıyla 371 Süper ve 208 Mini market sayısına ulaştık. Gurme marketlerimizi önemsiyoruz, bu çerçevede Maslak, Büyükçekmece, Ömerli gibi yerleşim yerlerinde, açılışlar gerçekleştirerek Gurme ağımızı 25’e çıkardık. Tüm bu yatırımlarla 2019 yılını yüzde 35’i kadın olan 10.456 çalışanımızla hizmet verdiğimiz 508 bin metrekare toplam satış alanına sahip 634 market ile bitirdik.”

Lezzet Arası’nda 2019’da 358 ton balık tüketildi

“Çağdaş Türk mutfağını tanımlayan ve bu alanda başarılı projelerle adından söz ettiren şef Vedat Başaran’ın danışmanlığında 2017 yılında çıktığımız bu yolda Forum İstanbul, Marmara Forum, MarmaraPark, Fulya, Naitulus, MaltepePark, Bursa Nilüfer, Adana M1, İzmir Balçova, Mersin Palm City, Metropol İstanbul ve Hilltown Karşıyaka olmak üzere toplam 12 adet Lezzet Arası’nı müşterilerimizle buluşturduk” diyen Kutay Kartallıoğlu, şöyle söyledi: “Kasap ve balık reyonlarından alınan herhangi bir ürünün hemen pişirtilebilmesi veya paket servis hizmeti alınabilmesinin yanı sıra sulu yemek, salata, tatlı vb. alternatifleriyle gastronomik bir özgürlük sunan Lezzet Arası, market alışverişinden bağımsız bir şekilde, bulunduğu lokasyonlarda büyük ilgi görür hale geldi. Rakamlara baktığımız zaman hafta içi günlük ortalama 6.000, hafta sonu da günlük ortalama 9.000 kişiye hizmet veren Lezzet Arası restoranlarında geçen sene 358 ton balık, 526 ton kasap ürünü tüketildi. Günlük kullanımın haricinde Maltepe Park AVM’deki Lezzet Arası Atölyesi’nde misafirler aşçılar eşliğinde hafta sonları gerçekleşen yemek ve tadım etkinliklerimiz, ilk günden itibaren büyük bir ilgi görür hale geldi.”

Sürdürülebilirliğe katkı

CarrefourSA’nın son birkaç yıldır yaş sebze – meyve, kırmızı et ve deniz mahsullerinde sürdürülebilirliği odağına alarak gerçekleştirdiği faaliyetlere, 2019 yılında da devam edildiğini aktaran Kartallıoğlu, “Türkiye Tarım Kredi Kooperatifi ile üç yıldır devam eden iş birliğimiz çerçevesinde yıl boyunca müşterilerimize kaliteli, güvenilir ve en uygun fiyatla taze yaş sebze-meyve ulaştırdık. Kooperatife üye yerli üreticilerin iş birliğiyle üretilen yaş sebze – meyve ve bakliyat ürünlerini, reyonlarımıza taşıyarak ülkemizin en büyük ihtiyacı olan tarımın gelişmesi adına katkı sağlıyoruz.Benzer şekilde sürdürülebilir balıkçılığa olan desteğimiz kapsamında yıl boyunca müşterilerimize 70 – 80 çeşit balık sunarken bir ilke daha imza atarak 2020 yılı başı itibarıyla balık reyonlarımızın bulunduğu marketlerde kara midye satışına başladık. Balık ve deniz mahsulleri konusunda 2019 yılında toplam 8 bin ton balık satışıyla sahip olduğumuz Türkiye’nin 1 numaralı balık perakendecisi unvanını bu sene de devam ettiriyoruz" dedi.

Özmarkalı ürünlere eğilim

Carrefour markalı ürünlerin hep hesaplı, hep kaliteli olduğunun altını çizen Kartallıoğlu, sektörde özmarkalı ürünleri geliştiren ve ilk organik öz markalı ürünler çıkaran perakendeci olduklarını belirterek; şunları söyledi: “CarrefourSA olarak müşterilerimize özmarkalı toplam 500 farklı ürün sunuyoruz. Bu ürünleri reyonlarımıza getirmeden önce tedarikçilerimizi uluslararası geçerli kriterler çerçevesinde seçiyoruz. Bu tedarikçilerin ürünlerini, akredite laboratuvarlarda analiz ettiriyor, ardından müşterilerin gerçekleştirdiği tadım testlerine tabi tutuyoruz. Bu adımlara etiketlerde yer vererek müşterilerimizin bilgilenmesine katkıda bulunuyoruz. Bu süreçlerin sonrasında ürünler, merkez depolarımızda fiziksel, kimyasal ve duyusal testlere tabi tutuluyor. Soğuk zincir doğrultusunda öz markalı ürünlerimizi reyonlarımıza getiriyoruz, burada da gıda mühendisleri ve veteriner hekimler tarafından kontrol ediliyorlar. Tüm bu süreç, periyodik olarak sürdürülebilir bir şekilde devam ediyor. Öz markalı ürünler çerçevesinde müşterilerimizin sepet hareketlerine baktığımız zaman 2019 yılında en çok Carrefour marka yumurta, süt, su ve kuruyemiş gibi ürünlerin tercih edildiğini gördük. Geçen seneye göre bu yıl satış hacmimizde yüzde 55’lik bir artış yaşandı.”

e-Ticaret satışları, yüzde 102 arttı

“Dijital dünyada yeniliklere imza atarak müşterilerimize daha iyi bir hizmet anlayışı sunmaya başladık” diyen Kutay Kartallıoğlu, CarrefourSA’nın e – ticaret alanındaki faaliyetlerini şöyle değerlendirdi: “Online alışveriş platformumuz Carrefoursa.com ile trafiğimizi yüzde 100’ün üzerinde, satışlarımızı da yüzde 102 artırdık. Aylık ortalama 4 milyon ziyaretçimizin yüzde 80’i mobil cihazlardan geliyor. Mobil uygulamamızın indirilme sayısı 520 bini geçti. Dijital tarafta müşteri deneyimlerinden yola çıkarak erişilebilirliğimizi artırmak adına Türkiye’nin önde gelen markalarıyla dönemsel iş birliklerine imza atarken Hepsiburada ile HepsiExpress olarak adlandırdığımız iş birliğine başladık. Hepsiburada müşterileri, HepsiExpress üzerinden CarrefourSA kalitesi ve güvencesiyle market alışverişi gerçekleştirebiliyor. Siparişler, CarrefourSA marketlerinde hazırlanarak HepsiExpress müşterilerine ulaştırılıyor.”

'2020’de büyüyen bir CarrefourSA olacak'

2020 yılının CarrefourSA adına büyüme yılı olacağını vurgulayan CarrefourSA Genel Müdürü Kutay Kartallıoğlu, şunları kaydetti: “2020 yılına 100 yeni market yatırımı hedefiyle başladık. Lezzet Arası’nı yaygınlaştırmaya devam edeceğiz. İnsan kaynaklarından market süreçlerine kadar geniş bir alanda dijitalleşme sürecimizi artırarak devam ettireceğiz. E – ticarete odaklanıp farklı platformlardaki erişilebilirliğimizi artıracağız. Yaş sebze – meyve, balık ve deniz mahsulleri ile kırmızı et alanlarında yerel üreticiyi desteklemeye, yerli ürünleri reyonlarımıza getirmeye devam edeceğiz. Unlu mamullere odaklanarak çeşidimizi artıracağız. Outlet alanlarımızı yaygınlaştıracağız. Özmarkalı ürün yelpazemizi genişleteceğiz, yılın hemen başında müşterilerimizle buluşturduğumuz Türkiye’nin özmarkalı ilk organik sütü Carrefour Bio Organik Süt gibi yeniliklere imza atmaya devam edeceğiz.”