14 Mayıs 2019

PERAKENDENİN YENİ DNA'SI...

Perakende sektörüne yön veren ve dünyaca ünlü üniversitelerin “gelecek” konusunda uzmanlaşmış akademisyenleri, Koç Üniversitesi ve Migros iş birliğiyle bu yıl 9. kez düzenlenen KÜMPEM Forum Perakende Konferansı’nda bir araya geldi.
9 - 10 Mayıs tarihlerinde uluslararası konuşmacıların ağırlandığı konferansın bu yılki teması “Perakendenin yeni DNA’sı” oldu. Etkinliğin sektör gününde konuşan Migros Ticaret A.Ş. Sürdürülebilirlik Komitesi Başkanı Demir Aytaç, yeni dönemde sosyal değer yaratmanın önemine dikkat çekerek şunları söyledi: "Topluma karşı sorumluluk taşıyan her işin sonu başarıdır. Bu vizyonda yapılan projelerin ve kampanyaların iş sonuçlarının geri dönüşü de doğal olarak çok hızlı olur. Migros olarak “Sağlıklı Yaşam Yolculuğu” projemizi de bu bakış açısıyla hayata geçirdik. Fiziksel ve dijital kanalları entegre kullandığımız projemizin içeriği interaktif olarak müşterilerimizin davranışları ile şekilleniyor böylece ilgi daima canlı kalıyor. Bu sayede sadece 9 ayda 1,3 milyon kişiye ulaştık. Bilinçli müşterilerimizle sürdürülebilirlik Migros’un rekabette avantajı oldu.”

Mustafa Bartın: “Hibrit müşteri için dijital ve fiziksel kanallar birbirinin tamamlayıcısı”

Migros Ticaret A.Ş. Büyük Mağazacılık, Toptan ve E-Ticaret’ten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Bartın, “Perakendecilikte Online2Offline Entegrasyonu” başlıklı konuşmasında, “Hem dünyada hem de ülkemizde, dijital ve mobil platformların kullanımında yaşanan artışla doğru orantılı olarak online perakende uygulamaları hızla büyüyor. Müşterilerimize baktığımızda yalnızca mağazalardan alışveriş yapan ya da yalnızca online alışveriş yapan olarak ayrılmadıklarını görüyoruz. Bu noktada hibrit müşteri için dijital ve fiziksel kanallar birbirinin rakibi olarak değil, tamamlayıcısı olarak öne çıkıyor. Migros olarak, Avrupa’nın ilk online market platformu Sanal Market’in yanı sıra Macrooline ve tazedirekt olmak üzere toplamda 3 markamızla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Migros Hemen’i ise çok yakında daha yaygın bir şekilde müşterilerimizle buluşturacağız. Migros Hemen ile 2000’e yakın ürünü 30 dakikanın altına tüketicilerimize ulaştırıyoruz” dedi.

John Bradshaw: “Müşteriye kraliçe gibi davranırsanız, o da sizi kral yapar.”

Büyük veri çağında müşteri odaklılık konusunda konuşma yapan Güney Afrika’nın en büyük perakende zincirlerinden Pick n Pay’in Pazarlama Başkanı John Bradshaw, şunları söyledi: “Müşteri odaklılığın olmazsa olmazı müşteriyi dinlemek ve anlamaktır. Sadakat programlarının sağladığı büyük veri sayesinde onların önceki alışverişlerini analiz ederek bundan sonraki alışveriş davranışlarını ve tercihlerini öngörebilirsiniz. Zaman, para ve sağlık konusunda herkesten daha fazla avantaj sunduğunuza inanırlarsa sizin sadık müşteriniz olurlar. Müşteriye kraliçe gibi davranırsanız, o da sizi kral yapar.” 

Antonio Moreno: “Fiziksel ve online perakende şirketleri güçlerini birleştiriyor”

Harvard Business School İşletme Profesörü Antonio Moreno, “Omnikanal Perakendede Bilgi ve Offline Deneyimler” başlıklı konuşmasında, “Fiziksel ve online perakende şirketleri güçlerini birleştiriyor, bu da çoklu kanal perakendeciliğini yaratıyor. Gıda dışı markalarda mağazaların yerini artık doğrudan satış yapmayan showroomlar almaya başlıyor. Bu showroomlarda ürünler sadece denenebiliyor satış ve teslimat online üzerinden gerçekleşiyor. Bu da mağazaların stok maliyetini azaltırken, verimliliklerine katkı sağlıyor” dedi.
Anthesis Group’un Sürdürülebilirlik Başkanı Paul Crew, “Günümüzde geleneksel iletişim araçlarının yanında sosyal medya kanallarının yaygınlaşması ile tüketici ve STK’ların sesi artık daha yüksek duyuluyor. Bu nedenle sürdürülebilirlik alanında atılan olumlu ya da olumsuz adımlar şirketlerin irtibatlarını doğrudan etkiliyor. Dünyaca ünlü perakendecilerin, yatırımlarına baktığımızda en büyük geri dönüşlerin sürdürülebilirlik alanında olduğunu görüyoruz” dedi.

İki büyük trend 

KÜMPEM Forum Direktörü Dr. Meltem Kayhan, gerek online perakendeciliğin gerekse mağazacılığın yepyeni bir doğaya kavuştuğunu ve müşteri deneyiminin 2019’da daha önce hiç olmadığı kadar zengin ve farklılaşmış durumda olduğunu vurguladı. 
Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi ve KÜMPEM Forum Akademik Direktörü Prof. Dr. Gürhan Kök, perakende dünyasında gelişen iki büyük trend olduğunu vurguladı. Kök sözlerine şöyle devam etti: “Trendlerden birisi müşterilerinin tercihlerine göre kişiselleştirilmiş online perakendecilik. İkincisi ise perakendecilerin analitik çözümler yaratmanın ve bunları kullanmanın fayda sağlayacağına inançlarının artmış olması.”