10 Ekim 2018

RESTORAN HAFTASI’NIN GASTRONOMİ PARTNERİ OLDU

Metro Türkiye, “Türk Mutfağı” temasıyla düzenlenen Restoran Haftası’nın gastronomi partneri oldu. Bu sene 9.’su düzenlenen Restoran Haftası, İstanbul ve Gaziantep’te 54 restoran ve 108 lokasyonda tüketiciyle buluşacak.
Metro Türkiye, Restoran Haftası kapsamında yayınladığı HORECA sektörüyle ilgili araştırmada, 2018’in turizm bölgeleri ve şehir otelleri için olumlu bir yıl olduğunu ortaya koydu. Araştırmada, katılımcıların %52’si tüketici davranışlarında değişiklikler gözlemlediğini belirtti. Katılımcıların %75’i ise menülerinde değişiklik yapmadığını söyledi.

Araştırma sonuçları...

Araştırma ile ilgili sonuçları paylaşan Metro Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Boris Minialai, “HORECA sektörüne ışık tutmak için gerçekleştirdiğimiz araştırma sonuçları 2018’in hem turizm bölgeleri hem de şehir otelleri için olumlu bir yıl olduğunu gösteriyor. Katılımcıların %61’i sezonun “çok iyi” veya “iyi” olduğunu belirtti. Müşterilerin %52’si menü fiyatlarını artırdığını söylerken, %24’ü ise kısa süre içerisinde artırabileceğini söylüyor. Müşterilerin %17’si herhangi bir fiyat artışı yapmayacağını belirtirken, %7’lik bir kesim yeni yıldan sonra planlama yapacağını aktarıyor. Katılımcıların %75’i henüz menülerinde değişiklik yapmadığını söylerken, değişiklik yapan katılımcılar ise çoğunlukla kahvaltı menüsünü değiştirdiğini belirtti. Katılımcıların %52’si ise tüketici davranışlarında değişiklikler gözlemlediklerini söyledi.Tüketici davranışlarında değişiklik gördüğünü belirten işletmeler, kırmızı et siparişlerinden, beyaz et siparişlerine bir geçiş olduğunu ayrıca müşterilerin porsiyon yerine dürüm gibi daha uygun fiyatlı seçenekler aradığını belirtti.” dedi.

HORECA sektörünün yanında

Konuşmasını HORECA sektörüne yapılan yatırımlarıyla ilgili sürdüren Metro Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Boris Minialai, “Bu sene 9.’su düzenlenen Restoran Haftası’nda 54 değerli restoran ve 108 lokasyonda tüketiciyle buluşacak olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Restoran Haftası ilk defa Türk Mutfağı temasıyla gerçekleştiriliyor ve bu etkinliğe gastronomi partneri olarak destek vermek bizi onurlandırıyor. HORECA sektörünün işlerine katkı sağlamak amacıyla, Restoran Haftası’nda rekabetçi fiyatlar ve iletişim desteği sunarak hem müşterilerimiz hem de tüketicilerimiz açısından yeme içme sektörünün daha da ileriye taşınması için çalışıyoruz. Yeme içme sektörünün ekonomiye katkılarının yadsınamayacağı bu dönemde, tüm Türkiye’de HORECA sektörünün yanında olmaktan gurur duyuyoruz. Bu yıl ayrıca, işletme sahiplerinin tanıtımına destek olarak işlerini geliştirmelerine yardımcı olduğumuz Kendi İşim Günü’nü her yıl olduğu gibi bu yıl da Ekim’in ikinci Salı günü gerçekleştirdik. Kendi İşim Günü’nde kendini işine adayan, Metro müşterisi olsun ya da olmasın tüm işletme sahiplerine destek olmayı amaçlıyoruz ve bir bununla ilgili bir farkındalık hareketi başlattık. Bu yıl Kendi İşim Günü’nü gerçekleştirdiğimiz 9 Ekim Salı günü işletmeler 35 binin üzerinde kampanya oluşturdu bu ve kampanyaları Metro aracılığıyla binlerce insana ulaştırdı.” dedi.