29 Mart 2018

BU YIL 42 MİLYON TL’LİK YATIRIM HEDEFLİYOR

160’ı aşkın ülkede faaliyet gösteren Kent markası ile birlikte Falım, First, Olips, Jelibon, Milka, Oreo, Toblerone gibi yerli ve uluslararası birçok markayı bünyesinde barındıran Mondelēz International Türkiye, yeni hedeflerini açıkladı. Mondelēz International Genel Müdürü İhsan Karagöz, 2017 yılında hem iç hem de dış pazarda çift haneli sayılarla büyüdüklerini söyleyerek, 2017 yılı sektör ve şirket rakamları ile ilgili bilgi verdi. Karagöz, şunları söyledi: "Türkiye’de sakız, şeker, çikolata ve bisküvi kategorilerinin toplam büyüklüğü 8 milyar TL. Türkiye’de bir önceki yıla göre yüzde 9 büyüme gösteren 770 milyon TL’lik bir sakız pazarı var. Yine 513 milyon TL’lik şeker pazarı da yüzde 12 oranında bir büyüme gösterdi. 3.2 milyar TL’lik çikolata pazarında yüzde 14 ve 3,5 milyar TL’lik bisküvi pazarında ise yüzde 15’lik bir büyüme söz konusu. Biz Mondelēz International Türkiye olarak geçtiğimiz yıla oranla tüm bu kategorilerde yüzde 19 büyüdük. Pazar lideri olduğumuz sakız ve şekerde yüzde 6, bisküvide ise yüzde 20 oranında büyüme gösterdik. Ve toplam kategorilerde de yaklaşık 30 bin tonluk bir satış gerçekleştirdik.”

Türkiye bölgenin ‘ihracat üssü’ oluyor

Mondelēz International’ın Gebze’de bulunan, 110 bin ton üretim kapasitesine sahip üretim tesisinde üretilen ürünler, Türkiye ile birlikte dünyanın dört bir yanına ihraç ediliyor. 17 farklı teknolojiyle üretim gerçekleştirilen tesiste hem Jelibon, Bonibon gibi Türk markalarının hem de yurtdışına özel markaların üretimi yapılıyor. Mondelēz International Türkiye ABD’den İngiltere, Fransa ve Hollanda gibi Avrupa ülkelerine, Rusya, Ortadoğu ve Balkanlardan Körfez ülkelerine 50’den fazla ülkeye ürün ihraç ediyor.
İhracatın büyümelerinde önemli yer tuttuğunu belirten İhsan Karagöz, 2017 yılında geçtiğimiz yıla göre yüzde 56 oranında bir büyüme gösterdiklerini belirterek ihracat rakamını da 220 milyon TL olarak açıkladı. En büyük ihracatın ise 9 bin 200 ton ile Amerika’ya ihraç edilen Sour Patch Kids olduğunu, onu Halls markası ile İngiltere ve Love Is (Şıpsevdi) markasıyla Rusya ve Kafkaslar’ın izlediği bilgisini verdi. Karagöz sözlerine şöyle devam etti: “Eskiden bu ülkelere yapılan ihracat Ortadoğu’dan yönetiliyordu. 2018 itibariyle bu operasyonu üzerimize alıyoruz. Böylelikle yüzde 10’luk bir satış üzerimize geçiyor. Bu oldukça önemli bir gelişme çünkü burada üretip buradan dünyanın önemli bölgelerine satış yapacağız. Büyüklük olarak 17 milyon dolar gibi bir rakam söz konusu ama bunu kuvvetli çift hanelerle büyütmeyi hedefliyoruz.”

6 yılda 200 milyon TL’lik yatırım

Konuşmasında Türkiye’nin Avrupa Bölgesi’nin en hızlı büyüyen ülkelerinden biri olduğunu belirten İhsan Karagöz, “Türkiye’de 85 bin metrekare alanı olan fabrikamız, Mondelēz dünyası içindeki en gelişmiş ve en büyük fabrikalardan birisi. Tatlandırıcıyı da 2017 başından beri Türkiye’de üretiyoruz. Şu anda yüzde 90 kapasite kullanım oranımız var. Son 6 yılda 200 milyon TL’lik yatırım yaptık. 2018 yılında da 42 milyon TL’lik yatırım yapmayı hedefliyoruz” dedi. 

Fransa’daki sakız üretim hattı Türkiye’ye geliyor

Mondelēz International Türkiye’nin 2018’de Fransa’nın St. Genest’deki üretim hattının Türkiye’ye taşınacağının haberini de paylaştan Karagöz, şöyle devam etti: “Dünyanın bir numaralı sakız üretimine sahip Fransa gibi bir ülkeden Türkiye’ye böyle büyük bir üretimin taşınması hem şirketimizin ülkemize duyduğu güven hem de buradan tüm Avrupa’ya sakız üretimi gerçekleştirmek adına oldukça önemli. 2018 yılı itibariyle Hollywood ve Trident sakızlarının üretimi ve ihracatı Türkiye’den gerçekleştirilecek. Bu önemli gelişme ile sakız üretimimizde ek 1200 tonluk bir üretim ve 22 milyon TL’lik bir ihracat artışı bekliyoruz. Bununla birlikte sakız üretiminde de yüzde 9 oranında artış öngörüyoruz. Ayrıca yepyeni lezzetleri Mondelēz International Türkiye çatısı altında tüketicilerimizle tanıştırmaya devam edeceğiz. Sakız, şeker, çikolata ve bisküvi kategorilerinde yaklaşık 20 yeni ürünümüzü pazara sunacağız.”