17 Mayıs 2017

MİGROS'TAN DEV GIDA BAĞIŞI PROJESİ

Migros, gıda kaybının önlenmesi ve satış fazlası gıdaların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması için yürüttüğü ‘Gıdaya Saygı’ projesini bir adım ileriye taşıyarak gıda bağışında yeni nesil bir uygulamanın öncüsü oldu. Uygulama çerçevesinde Migros, görsel olarak satış kriterlerini karşılamayan ancak besin değerlerini koruyan meyve ve sebzeleri günlük olarak Gıda Bankaları ve sosyal marketlere ulaştırmaya başladı. Şirket, Fazla Gıda A.Ş. işbirliği ile tamamen web tabanlı bir portal üzerinden, gıda bağışı için ayırdığı ürünlerle gıda taleplerini eşleştiriyor. Böylece bağışladığı tüm gıdaların doğru adreslere ve yüksek kalite ile ulaştığından emin oluyor.

'2025’e kadar gıda imha oranlarımız yüzde 50’ye düşecek'

‘Gıdaya Saygı’ projesiyle ilgili açıklamada bulunan Migros Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Özgür Tort, şunları söyledi: “Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün araştırmasına göre dünyada üretilen gıdaların üçte biri çöpe gidiyor. Bu konuda asıl kilit nokta olarak evlerdeki tüketime işaret edilse de biz Migros olarak sorumluluk aldık ve 2025 yılında gıda kayıp ve imha oranlarımızı 2015 yılına göre yüzde 50 azaltma hedefi koyduk. Bunun için operasyonel süreçlerimizdeki kayıpları önlemek adına lojistik sistemimizi yeniledik ve 20 milyon TL’lik yatırımla tamamen akıllı hale getirdik. Daha önce bir mala tüketiciye ulaşana kadar 12 defa dokunuluyordu, şimdi bu rakam Migros’ta 5’e iniyor. Kolili değil adetli sevkiyat sayesinde satılacak kadar ürünü doğrudan rafa ulaştıran bir sistem kurduk. Böylece kayıp oranlarımızı önemli ölçüde düşürmeyi hedefledik. Bununla da yetinmedik, Fazla Gıda’nın sağladığı teknolojik alt yapıdan faydalanarak gıda bankalarına yaptığımız bağışları sistematik ve sürdürülebilir hale getirdik. ’Gıdaya Saygı’ projemiz ile 2025’e kadar gıda imha oranlarımız yüzde 50’ye kadar düşecek.”

'Migros’ta sürdürülebilirlik anlayışını doğal refleks haline getirdik'

Migros’un sürdürülebilir büyüme hedefi ile verimlilik esaslı modelini oturturken, dünyaya ve içinde yaşadığımız topluma karşı görev ve sorumluluklarının da her zaman farkında olduğunu ifade eden Tort, “Migros’ta sürdürülebilirlik anlayışını doğal refleks haline getirdik ve doğal bir ihtiyaç olarak tüm çalışanlarımıza ve organizasyonel yapımıza taşıdık. Bu projemiz de bu anlayışımızın net bir karşılığı oldu” dedi. Dünyanın en önemli perakende kuruluşlarının çatı örgütü konumunda bulunan Consumer Goods Forum’un (CGF – Tüketici Ürünleri Forumu) Yönetim Kurulunda yer alan Özgür Tort, Migros’un Türkiye’yi ve yükselen pazarları temsil eden tek kuruluş olduğuna dikkat çekti. Özgür Tort, “CGF; Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin gıda atık ve kaybının önlenmesini de içeren 12. maddesi ile ilgili önemli çalışmalar yapıyor. Tüm Consumer Goods Forum üyesi şirketler, 2025 yılı itibariyle gıda atıklarını yüzde 50 azaltma konusunda taahhüt verdi. Migros da bu taahhüde uygun olarak, bu alandaki çalışmalarını hızlandırdı” dedi.