15 Ağustos 2018

İŞTE YEMEKSEPETİ’NDEN LAHMACUN RAPORU!

Lahmacun; kökü Babiller’e kadar dayanan, 5000 yıllık geçmişiyle doğuya özgü bir lezzet. Günümüzde Türkiye’nin doğusundan batısına kadar herkesçe sevilen bu gözde lezzeti mercek altına alan Yemeksepeti, kullanıcılarının lahmacun hikayesini araştırdı ve şu ilginç sonuçlara ulaştı:

* Yemeksepeti’nde yılın ilk yarısında verilen lahmacun siparişi toplamı: 9 milyon
* Yemeksepeti’nden ayda verilen lahmacun siparişi sayısı: 1 milyon 300 bin
* Yemeksepeti’nde lahmacun çeşidi: 1.178
* Bugüne kadar tek seferde en fazla verilen lahmacun siparişi: 198
* En çok sipariş verilen gün: Pazar
* En çok sipariş verilen saat: 19.00
* En çok sipariş verilen şehir: İstanbul
* Lahmacunun en pahalı olduğu şehirler: Ankara ve İzmir
* Lahmacunun en ucuz olduğu şehir: Batman, Adıyaman ve Amasya
* En çok sipariş veren yaş: 23


1.178 çeşidi ile lahmacun baş tacı

Yemeksepeti restoranlarının menülerinde farklı malzemeleri ve boyutlarıyla toplam 1.178 çeşit lahmacun bulunuyor. Klasik lahmacundan sonra en çok tercih edilenler Antep lahmacun ve fındık lahmacun.
Hamur işinden vazgeçemeyen Türkler için son dönemde diyet listelerinde de trend olan lahmacun, ince ve mayasız hamurdan yapılması, protein içermesi ve yanında tüketilen sağlıklı garnitürlerle son zamanlarda sağlıklı fast food olarak adından sıkça söz ettiriyor.
Lahmacun her yıl en çok sipariş verilen lezzet sıralamasında ilk 3’te yer alırken adet bazında siparişlere baktığımızda ise tartışmasız her sene şampiyon çıkan tek lezzet. Ülke genelinde yılın ilk yarısında Yemeksepeti üzerinden toplamda 9 milyon lahmacun söylendi ve kullanıcılar ayda 1 milyon 300 bin adet lahmacun yedi. Toplam lahmacun siparişlerinin yüzde 76’sı mobilden geliyor. Yemeksepeti’ndeki gelmiş geçmiş en büyük lahmacun siparişinde, bir seferde 198 adet lahmacun söylenmiş. 2018 yılının ilk yarısında tek seferde verilen lahmacun rekoru ise 100.

Lahmacunu en çok seven yaş: 23

Yemeksepeti’ndeki tüm lahmacun siparişlerinin yüzde 37’sini 19-24 yaş arasındakiler veriyor. Bu yaş aralığında ise en çok 23 yaşındaki gençler lahmacunu seviyor. Lahmacun, son 3 yıldır kampüslerin en çok sipariş verilen lezzeti. Yemeksepeti’nin 2018 eğitim-öğretim dönemindeki sipariş verilerine göre; 156 üniversitenin 392 kampüsünde en fazla sipariş edilen lezzet oldu.