05 Mart 2019

TEKNOSA’DAN 'TEKNOLOJİYLE YÜKSELEN KADINLAR' PROJESİ

Teknosa, 12 yıldır sürdürdüğü Kadın için Teknoloji sosyal sorumluluk projesinin felsefesini daha geniş kitlelere ulaştırmak üzere tasarlanan “Teknoloji ile Yükselen Kadınlar” video serisinin lansmanını gerçekleştirdi. Rahşan Gülşan’ın kurgusunu hazırladığı, yönetmenliğini ve prodüksiyonunu gerçekleştirdiği video serisinde; Hande Altaylı, Ceylan Ertem, Aslı İnandık, Nur Ger, Zeynep Üner gibi alanlarında fark yaratan, üretken ve rol model kadınların başarı hikayelerinde teknolojinin önemine dair söyleşiler yer alıyor.
Toplantıda bir konuşma yapan Teknosa Genel Müdürü Bülent Gürcan, “Teknosa olarak toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadının iş hayatındaki yerinin güçlendirilmesi konusunda sorumluluklarımıza öncelik veriyoruz. Bu çerçevede 12 yıldır aralıksız yürüttüğümüz projelerimizden 'Kadın için Teknoloji' ile Türkiye’nin dört bir yanından kadına dijital okur-yazarlık eğitimi verirken, teknolojinin kadının hayatına kattığı değere de dikkat çekmeye çalışıyoruz” dedi. 

'Kadınları teknolojiyle daha fazla buluşturmalıyız'

Teknosa Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Ayşegül Bahçıvanoğlu ise şunları söyledi: “Kadınları teknolojiyle daha fazla buluşturmalı ve yakınlaştırmalıyız. Teknosa olarak Habitat ile yürüttüğümüz Kadın için Teknoloji projemiz kapsamında bugüne kadar 66 ilde 17 bin kadınımızın dijital okur-yazar olmasına destek verdik. Bununla birlikte hem eğitimlere katılan kadınlar hem de gençlerin bu konuda nabzını tutmaya özen gösteriyoruz. Yakın zamanda farklı yaş gruplarında (15-18, 19-24 ve 25-40 yaş) kadınların ve erkeklerin teknoloji ile kurduğu bağı, teknolojiye nasıl baktıklarını anlamak amacıyla fokus grup çalışmaları yaptık. Kızlar, kurdukları hayallerin her zaman çok desteklenmediğini dile getiriyor. Bir de özellikle bu konuda rol modellerinin olmadığını söylüyorlar. Elde ettiğimiz veriler ile 'Kadın için Teknoloji' projemizin içeriğini zenginleştirirken bir açılım daha yapmaya karar verdik. Farklı alanda çok değerli kadın rol modellerin teknolojiyle hayatlarına kattıklarını herkes ile paylaşmak ve daha fazla kadına, gencimize ilham vermek istedik. Projede iki kadın çalışanımızın yanı sıra Kadın için Teknoloji kursiyerimiz de yer aldı. Hedefimiz, bu hikayelerin önümüzdeki dönemde artmasına ve öne çıkarılmasına destek vermek.”