06 Mart 2020

AYD, ŞEHİT VE GAZİ AİLELERİ İÇİN KAMPANYA BAŞLATTI

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) tarafından Soysal iş birliği ile düzenlenen XII. AYD Alışveriş Ekonomisi Zirvesi’nin açılış konuşmasını yapan AYD Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Altaş, şehit ve gazi ailelerinin yaşam şartlarını iyileştirmek, eğitim alanında destek olabilmek için bir kampanya başlattıklarını söyledi.
Bu sene 12.’si düzenlenen AYD Alışveriş Ekonomisi Zirvesi'nde konuşan AYD Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Altaş, şunları söyledi: “Bizler, 150 milyar doların üzerinde yatırımı olan, 435 adet AVM’de, 160 milyar dolar cirosu yıllık bulunan, 530 bin doğrudan, 1 milyon dolaylı olarak istihdam oluşturan yatırımcılarız. Güvenli alışveriş ve ticaret merkezleri olarak yeni dönemde AVM’lerin fonksiyonlarını değiştirerek, başta tüketici, perakendeci, yatırımcı ve yöneticilerin hep birlikte mutlu ve huzurlu olabileceği ortamları sağlamaya çalışan bir derneğiz. Bu noktada AVM’lerin mevcut hali dışında sürdürülebilirliklerini sağlamak için acilen fonksiyon değişikliği gerektiğini savunuyoruz. Bu noktada AVM’lerimizin birer yaşam, kültür, turizm ve ihracat merkezleri olması yönünde çaba sarf etmemiz gerektiğini biliyoruz. Bunun için de yoğun bir şekilde çalışıyoruz.”

'Kur riskinin bankalarla paylaşılması gerekiyor'

Geçtiğimiz yıl dövizle kiralama yasağı ile rahatlayan perakendecilerin cirolarının arttığını bunun da tüm sektörü olumlu etkilediğini vurgulayan Altaş, şöyle devam etti: “Perakendeci kur riskini AVM yatırımcısına atmış oldu ama bu riskin bankalarla paylaşılması gerektiğine inanıyoruz. Ziyaretçi sayılarımızda çok az bir düşüş olmasına rağmen enflasyondan arındırılmış cirolarımız hala yüksek, karlılığımız devam ediyor. İyi bir yıl geçirdiğimizi söyleyebiliriz. Kasım-Aralık aylarında başlayan toparlanmanın devam edeceğini düşünüyoruz.”
Sektörün sorunlarına değinen Altaş, AVM yatırımlarının artık belli bir doygunluğa ulaştığını, yatırımların dikkatli ve regüle yapılması gerektiğini belirtti. Perakende yasası, işletme giderleri konularının anlaşma suretiyle sonlandırılacağı kanaatinde olduğunu vurgulayan Altaş, erken tahliye ile ticari olan ve olmayan gayrimenkul ayrımının ve hukuki rejiminin netleşmesi gerektiğini söyledi.