13 Şubat 2020

BÜLENT KURAL: 'DENEYİM ODAKLI AVM' GELİYOR

Perapost Dergisi'ne konuşan Trump Towers İstanbul Genel Müdürü Bülent Kural, "Önümüzdeki dönemde 'deneyim odaklı AVM’ literatürümüze girecek" dedi. Perakende ve AVM sektörünün geleceğinin sosyalleşme ve dijitalleşme üzerine kurulu olduğuna dikkat çeken Kural, gelecek dönemde, sektörü yapıcı işbirlikleri, nicelik yerine niteliğe odaklanma, uzun vadeli stratejik planlamalar, değişen müşteri taleplerini doğru okuma, farklılaştıran hizmetler sunma, teknolojiyi her detayda en etkili şekilde kullanma ve inovasyonun şekillendireceğini söyledi. Kural, şöyle devam etti: "Etkileşimi artıran mobil uygulamalarla ‘7/24 müşteri ile iletişim’ konsepti hayatlara dahil olacak. Geleneksel alışveriş yerini dijital alışverişe bırakacak, AVM’lerde online ve offline’ı birleştiren platformlar kurulacak. Bu yeni trendlere hızla uyum sağlayamayanlar rekabette kaybeden taraf olacak.” Kural, geç kalmadan bu planlama ve yatırımlara başlanması gerektiğini belirterek, “Teknolojiden korkmak yerine, ondan fayda sağlamanın yollarını bulmak ve teknolojiyi müşteri deneyiminin bir parçası haline getirmek için online ile offline’ı entegre edecek uygulamalara yoğunlaşmak gerek" diye konuştu…
Kural, "Geleceğin başarı anahtarı burada yatıyor. Trump AVM olarak bu değişime ayak uydurabilmek, rekabette geri planda kalmamak adına çalışmalara başladık; hem mimari, hem de dijital alanlarda… Marka karmasından pazarlamaya, tasarımdan işletmeye yenilikçi yaklaşımlarla projeler üretme sürecine start verdik” dedi.

Kişiye özel fırsatlar

Ziyaretçilerin daha iyi bir dijital deneyim yaşamaları için gelişmiş wifi, web/ mobil geliştirme ve CRM çalışmalarına hız verildiğini kaydeden Kural, “Mobil uygulama desteğiyle misafirlerin daha iyi tanınması ve onlara kişiselleştirilmiş deneyimler, kişiye özel fırsatlar sunulması amaçlanıyor. Amaç AVM’de geçirilen zamanı daha çok alışverişe ve harcamaya dönüştürecek uygulamalarla AVM’de ciroları sektör standartlarının üzerine taşımak” diye konuştu. Bülent Kural, 2020’de 6,1 milyar bireyin akıllı telefon kullanacağının tahmin edildiğini hatırlatırken, Z Kuşağının, tüketim tercihlerinin, kullanım kolaylığı ve erişebilirliğe göre şekillendiğini ifade etti.

En güçlü yanımız sosyal yaşam alanları

Şu anda doluluk oranlarının yüzde 96, mağaza sayılarının 130 olduğunu anlatan Bülent Kural, “Mimari anlamda yüz yenileme çalışmalarının yanı sıra etkinlik ve kültür sanata ağırlık vermek, dijital deneyimleri öne çıkarmak odaklandığımız konular olacak. Yatırımlarımızı ziyaretçilerimizin memnuniyeti ve istekleri doğrultusunda yapmaya devam edeceğiz. Sosyal yaşam alanlarımız en güçlü tarafımız. Konserler, etkinlikler, tiyatrolar, kampanyalar ile halkımızın tercih nedeni olmayı sürdüreceğiz” dedi.